19. april 2018. Predsednik PGP sa zemljama podsaharske Afrike sa delegacijom Koledža nacionalne odbrane Republike Kenije

19. april 2018. Predsednik PGP sa zemljama podsaharske Afrike sa delegacijom Koledža nacionalne odbrane Republike Kenije

Četvrtak, 19. april 2018.

Drecun primio delegaciju Koledža nacionalne odbrane Republike Kenije

Milovan Drecun, predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa zemljama podsaharske Afrike bliže je upoznao studente i predavače Koledža nacionalne odbrane Republike Kenije o radu Narodne skupštine, spoljno političkom delovanju Republike Srbije i zvaničnim stavovima povodom Kosova i Metohije.


U razgovoru sa profesorima i studentima predsednik PGP govorio je o radu Narodne skupštine, kao i o globalnim izazovima sa kojima se suočavaju zemlje Evrope, Azije i Afrike. „Svi se mi suočavamo sa problemima internacionalnog terorizma, trgovinom ljudima, organizovanim kriminalom i smatram da se ovi problemi mogu prevazići samo zajedničkim delovanjem,“ naglasio je Drecun. On je dodao da Republika Srbija čuva poziciju vojne neutralnosti i da ne želi da bude članica niti jedne vojne organizacije, ali da je voljna da sarađuje po pitanju zajedničkih izazova poput radikalnog islamizma i ektremizma, kao i da je Republika Srbija spremna da podeli svoja iskustva po tom pitanju, i zato su naveo je Drecun: „ovakve vrste poseta i razmene iskustava veoma važne“.

Drecun je objasnio i stav i poziciju Republike Srbije po pitanju Kosova i Metohije, što je goste posebno zanimalo. Drecun je istakao da je pitanje Kosova i Metohije najteži izazov sa kojim se država suočava, jer je pokušaj nacionalne manjine da nasilno uspostavi sopstvenu državu stoji u suprotnosti sa međunarodnim pravom i u suprotnosti je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. U razgovoru predsednik PGP objasnio je da je takvo ponašanje nedopustivo i da Republika Srbija Kosmetski problem pokušava da reši na miran i kompromisan način. „Kosovski presedan se već veoma negativno održava i na druge države poput Španije, gde Katalonija takođe pokušava da stekne nezavisnost, a sa sličnim problemima suočavale su se i afričke zemlje, u kojim su etničke grupacije nasilno pokušavale da odvoje deo teritorije postojećih država“. Drecun je dodao da kada bi se nasilje prihvatilo u svetu bi zavladala anarhija, tako da se Republika Srbija svim snagama zalaže za rešavanje problema na miran način i izražava stav u kom poštuje suverenitet i integritet svake zemlje.

„Veoma nam je važna podrška zemalja koje ne priznaju i ne prepoznaju samoproglašenu državu Kosovo, a od zemalja koje su to učinile očekujemo da povuku to priznanje.“ Drecun je iskoristio priliku da se zahvali Keniji, Ugandi i Bocvani na činjenici da nisu priznale nezavisnost Kosova.

„Što se tiče saradnje na odbrambenom, bezbednosnom i ekonomskom planu mi smo tu uvek otvoreni za svaku vrstu saradnje, i naš parlament podržava takve vrste aktivnosti“. Drecun je naveo da Republika Srbija ima kapacitete za razvoj namenskih industrija i za školovanje pripadnika oružanih snaga drugih zemalja i da prostora za perspektivnu saradnju ima i u oblasti zaštite zdravlja. Predsedik PGP izrazio je nadu da će odbrana i bezbednost biti snaga koja će jačati bilateralne odnose Srbije sa afričkim zamljama, i da će delegacija Koledža nacionalne odbrane Republike Kenije biti promoter jakih odnosa i razvijanja saradnje sa Srbijom.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31