Sreda, 25. februar 2009.

Deseta sednica Odbora za evropske integracije

Na sednici održanoj 25. februara, članovi Odbora za evropske integracije usvojili su Izveštaj Vlade o sprovođenju Nacionalnog programa integracije Republike Srbije u Evropsku uniju za period od jula do decembra 2008. godine.



Na sednici održanoj 25. februara, članovi Odbora za evropske integracije usvojili su Izveštaj Vlade o sprovođenju Nacionalnog programa integracije Republike Srbije u Evropsku uniju za period od jula do decembra 2008. godine. Sednici Odbora predsedavao je Laslo Varga.

Obrazlažući Izveštaj, potpredsednik Vlade Božidar Đelić je istakao da je cilj tog programa da do 2012. godine Srbija uskladi domaće zakonodavstvo sa zakonodavstvom Evropske unije. On je rekao da je bilo planirano da u drugoj polovini 2008. godine budu usvojena 64 zakona iz „evropske agende“, ali da je Vlada utvrdila 49, a Narodna skupština usvojila samo 17 zakona. Najviše zakona pripremila su ministarstva finansija, pravde, poljoprivrede i životne sredine.

U okviru usklađivanja domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU, Narodna skupština bi ove godine trebalo da usvoji najmanje 155 zakona. Zato je od velikog značaja da Narodna skupština efikasno uradi taj posao, čemu treba da doprinesu i izmene Poslovnika, rekao je potpredsednik Vlade.

Prema njegovim rečima, Vlada je usvojila paket zakona potrebnih za ispunjenje uslova da Srbija dospe na belu šengen listu, koji će se naći na prvoj redovnoj sednici Parlamenta.

Potpredsednik Đelić je, takođe, istakao da je usklađivanje domaćeg sa zakonodavstvom EU jedan od uslova da Srbija ojača konkurentnost svoje privrede. Najavio je da će Vlada tromesečno izveštavati Narodnu skupštinu o sprovođenju ovog programa.

Pojedini članovi Odbora nisu se složili sa ocenom da je Narodna skupština bila manje efikasna od Vlade i da usporava približavanje Srbije EU. Oni su istakli da Vlada snosi odgovornost za to što je usvojen mali broj evropskih zakona, pre svega zato što kasni sa njihovim predlaganjem i time blokira rad Parlamenta.

U raspravi su iznete i ocene da je odgovornost za sporo usvajanje zakona i na Vladi i na Narodnoj skupštini, kao i da je neophodno da se evropski zakoni donose po ubrzanoj proceduri i da narodni poslanici pokažu veću konstruktivnost u radu. Takođe je predloženo da Vlada redovno dostavlja Narodnoj skupštini listu zakona za koje predlaže da imaju prioritet prilikom stavljanja na dnevni red zasedanja.



Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5