23. januar 2017. Delegacija Odbora za evropske integracije na sastanku predsedavajućih KOSAK

23. januar 2017. Delegacija Odbora za evropske integracije na sastanku predsedavajućih KOSAK

Sreda, 25. januar 2017.

Delegacije Odbora za evropske integracije učestvovala na sastanku predsedavajućih KOSAK

Sastanak predsedavajućih parlamentarnih odbora za evropske poslove parlamenata Evropske unije – KOSAK održan je 22. i 23. januara 2017. godine, na Malti, u okviru parlamentarne dimenzije malteškog predsedavanja Savetom Evropske unije.


Na sastanku su učestvovali predstavnici 28 zemalja članica Evropske unije, Evropskog parlamenta, kao i zemalja kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Pored toga, kao gosti, učestvovali su i predstavnici Evropske komisije, Evropskog saveta, Norveške, Švajcarske i Gruzije. U delegaciji Odbora za evropske integracije Narodne skupštine Republike Srbije bili su Elvira Kovač, zamenica predsednika Odbora i Žarko Mićin, član Odbora.

Na sastanku su predstavljeni prioriteti malteškog predsedavanja, a raspravljalo se o Programu Evropske komisije za 2017 godinu. Takođe, utvrđen je i predlog dnevnog reda za 57. Konferenciju KOSAK, koja će biti održana u maju ove godine u Bratislavi.

Sastanak su otvorili predsednik Predstavničkog doma Malte Anđelo Faruđa i predsednik Odbora za spoljne i evropske poslove Predstavničkog doma Malte Lučijano Busutil.

Luis Greč, zamenik premijera Malte i ministar za evropske poslove i Edvard Zamit Luis, ministar turizma, predstavili su prioritete malteškog predsedavanja Savetom Evropske unije. Zamenica predsednika Odbora za evropske integracije Elvira Kovač je u svom obraćanju istakla je da je politika proširenja koja je bila osnova razvoja EU kakvu danas poznajemo i jedna od najuspešnijih politika Unije u poslednje vreme usporena. Za zemlje proširenja je važno da se održi stabilnost njihovog evropskog puta i da se prepoznaju njihovi napori. Dodala je, da je uloga zemlje koja predsedava Savetom EU za zemlje kandidate veoma značajna, i istakla da su tokom slovačkog predsedavanja otvorena četiri poglavlja u pregovorima Srbije sa EU i da očekujemo da će tokom predsedavanja Malte biti nastavljen pozitivan odnos prema procesu proširenja. Obavestila je učesnike skupa da se nada da će poglavlja 26 (Obrazovanje i kultura), 20 (Preduzetništvo i industrijska politika) i 29 (Carinska unija) biti otvorena krajem pregovora. Na kraju se zahvalila zvaničnicima EU koji podstiču zemlje kandidate da ispunjavaju kriterijume za članstvo, ističući da će to biti osnovno merilo u odnosima sa zemljama Zapadnog Balkana na putu u članstvo u EU.

Edvard Zamit Luis, ministar turizma, je naveo da politika proširenja nije jedan od prioriteta malteškog predsedavanja ali da to ne znači da neće podržati napore koje države kandidati, a naročito Srbija i Crna Gora, ulažu da ubrzaju reforme i da nastave proces pristupanja Evropskoj uniji.

Program rada Evropske komisije za 2017. godinu predstavili su Frans Timermans, prvi potpredsednik Evropske komisije, Danuta Maria Hubner, predsednica Odbora za ustavna pitanja Evropskog parlamenta i Bastian van Apeldorn, predsednik Odbora za evropske poslove Holandskog senata. U svom obraćanju Žarko Mićin je naveo da je od početka migracione krize Vlada Srbije izabrala proaktivan pristup kako bi se obezbedila adekvatna zaštita i pomoć onima u nevolji i pokazala spremnost da se u granicama svojih mogućnosti, suoči sa situacijom velikog priliva migranata. Istakao je da Srbija ispunjava sve standarde u pogledu zaštite migranata uz ogromne napore da migrantima tokom boravka u Srbiji bude pružena adekvatna pomoć, omogućen odgovarajući prihvat, privremeni smeštaj, zdravstvena zaštita, pomoć u hrani i lekovima, kao i sve informacije o proceduri azila uz puno poštovanje njihovih ljudskih prava. Istovremeno se čine napori na pojačanoj kontroli granice i sprečavanju kriminalnih aktivnosti krijumčara i trgovine ljudima.

Dodao je da Srbija nema mogućnosti da primi veliki broj migranata. Finansijski, ovoliki priliv migranata je ogroman izazov i teret za Srbiju, stoga je neophodna koordinacija aktivnosti i pravovremena razmena informacija svih zemalja na balkanskoj ruti o svim merama i aktivnostima koje se sprovode po pitanju kontrole granica, kako bi se blagovremeno pripremile i preduzele adekvatne mere u skladu sa dogovorenim. Potrebno je intenzivirati borbu protiv trgovine ljudima, nastojati da se iskorene uzroci krize, ojačati saradnju sa zemljama porekla radi perspektive reintegracije, kao i sa prvim zemljama azila.

Izrazio je uverenje da smo svi zajedno zainteresovani da se definiše sveobuhvatno rešenje na nivou Unije, koje bi uključilo i definisanje pitanja relokacije migranata. Sa pažnjom i interesom pratimo napore koje sve zemlje i institucije Unije ulažu na uspostavljanju bolje kontrole i upravljanja izbegličkom krizom, izražavajući svoju spremnost da preuzmemo deo odgovornosti, uključujući i privremeni smeštaj jednog broja migranata, iako nismo država članica. Na kraju je dodao da se Srbija u dosadašnjem postupanju pokazala kao kredibilan i solidan partner i podvukao da će Srbija, kao i do sada, odgovorno sarađivati sa Evropskom unijom i zemljama članicama.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31