19. novembar 2012. Članovi Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova sa delegacijom Parlamenta Švedske

19. novembar 2012. Članovi Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova sa delegacijom Parlamenta Švedske

Ponedeljak, 19. novembar 2012.

Delegacija Parlamenta Švedske u poseti Narodnoj skupštini

Parlamentarna delegacija Švedske, koju je predvodio treći zamenik predsednika Parlamenta Jan Ertsborn, razgovarala je danas u Domu Narodne skupštine sa članovima odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu, za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova i za spoljne poslove. U razgovoru je učestvovao i amasador Kraljevine Švedske u Srbiji Bertil Krister.


U razgovoru sa članovima Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu obostrano je ocenjeno da Srbiju i Švedsku vezuju dobri i prijateljski odnosi i da će ova poseta doprineti unapređenju međuparlamentarne saradnje.
Švedski parlamentarci su istakli da se Parlament i Vlada njihove zemlje zalažu za proširenje Evropske unije i da žele da Srbija, kao značajna država u ovom regionu, što pre postane deo Evropske unije. Cilj njihove posete, kako su istakli, jeste upoznavanje sa situacijom u Srbiji i sa programom i radom nove Vlade, kao i sa i sa napretkom naše zemlje na putu evrointegracija. Izrazili su spremnost da Srbiji pruže pomoć u jačanju pravosuđa i širenju ljudskih prava. Predsednik Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Petar Petrović obavestio je goste o aktivnostima Parlamenta i Vlade i istakao da one imaju za cilj stvaranje zakonodavnog okvira za što brže priključenje Srbije Evropskoj uniji i naglasio da očekujemo da u decembru dobijemo datum za početak pregovora sa EU. Petrović je rekao da je Srbija na putu evropskih integracija učinila i više od nekih drugih zemalja i izneo uverenje da se našoj zemlji neće postavljati novi uslovi.
Članovi Odbora, takođe, ukazali su da nadležni državni organi preduzimaju mere za smanjenje broja lažnih azilanata u zemlje Evropske unije, što bi trebalo da spreči ukidanje vizne liberalizacije Srbiji. Odbora istakli su potrebu razmene iskustava i dobre prakse sa državama članicama EU, s ciljem unapređenja zakonodavnog procesa i donošenja što kvalitetnijih zakona.
Oni su, takođe, ukazali da će Narodna skupština nastaviti sa daljim reformama u cilju jačanja kontrolne uloge nad radom Vlade, kao i da će izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika ojačati uloga narodnih poslanika i odbora Narodne skupštine.
Predsednik i članovi Odbora zahvalili su na dosadašnjoj pomoći švedske Vlade Narodnoj skupštini u njenim unutrašnjim reformama.
U delegaciji Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu bili su narodni poslanici Laslo Varga, Nenad Konstantinović, Srđan Miković, Vučeta Tošković i Dejan Rajčić.

Članovi Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Snežana Stojanović Plavšić, Zlata Đerić, Dubravka Filipovski i Srđan Šajn razgovarali su danas u Domu Narodne skupštine sa parlamentarnom delegacijom Švedske. U centru pažnje bila su pitanja zaštite ljudskih i manjinskih prava, rodna ravnopravnost, prava dece i žena, siromaštvo, problem azilanata i položaj osoba različite seksualne orijentacije u Srbiji.
Snežana Stojanović Plavšić upoznala je švedske parlamentarce sa delokrugom rada Odbora i istakla da je Srbija u poslednjih deset godina značajno unapredila zakonodavnu regulativu u oblastima kojima se ovo skupštinsko telo bavi. Ukazala je na značaj uvođenja institucije ombudsmana, koji je u Srbiji uveden po švedskom modelu, posebno njegovih zamenika koji se bave dečjim pravima, pravima manjina i rodnom ravnopravnošću.
Zlata Đerić je obavestila goste da je, radi efikasnijeg rada Odbora u ovom sazivu, formirano pet radnih grupa koje će se baviti ljudskim pravima i slobodama, pitanjima nacionalnih manjina, pitanjima veroispovesti, pitanjima rodne ravnopravnosti, kao i razmatranjem predstavki i inicijativa građana.
Govoreći o pravima deteta u našoj zemlji, Duvravka Filipovski je istakla da je Srbija uspešno uvela inkluzivno obrazovanje u školama i da skupštinski Odbor za prava deteta intenzivno sarađuje sa UNICEF-om. Posebno je ukazala na problem azilanata i navela da će Srbija učiniti sve da se smanji njihov broj u Švedskoj i u zemljama EU. Osvrćući se na mogućnost ukidanja bezviznog režima, Filipovski je dodala da on za Srbiju mnogo znači i da je to, po njenim rečima, jedini benefit koji građani stvarno osećaju.
Srđan Šajn je, u ime romske nacionalne zajednice, zahvalio na pruženoj pomoći i zatražio diplomatsku podršku Švedske u ostvarivanju inicijative za formiranje interparlamentarne grupe Roma koja bi doprinela pozicioniranju romske nacionalne zajednice u evropskim institucijama.
Treći zamenik predsednika Parlamenta Jan Ertsborn je u razgovoru istakao da Švedska podržava reformske procese u zakonodavstvu i napredak Srbije ka Evropskoj uniji i založio se za nastavak dobre saradnje sa parlamentarcima iz Srbije. Zatim je ukazao na stanje u Švedskoj u pogledu ostavrivanja prava građana, posebno prava deteta i istakao da je u njihovo zakonodavstvo uvršćena Deklaracija UN o pravima deteta i da se ona uspešno sprovodi, ali da još nije donet poseban zakon, već samo da postoji zakon za roditelje.
Amasador Kraljevine Švedske u Srbiji Bertil Krister je govorio o Programu za Srbiju koji Švedska realizuje u cilju pružanja podrške raznim projektima, posebno u oblasti zaštite ljudskih prava. Najavio je da će, i kada Srbija dobije datum početka pregovora za članstvo u EU, ovaj petogodišnji projekat biti uspešno nastavljen.

Predsednik Odbora za spoljne poslove Miloš Aligrudić i članovi Odbora Nataša Vučković i Ljubica Vasić razgovarali su danas u Domu Narodne skupštine sa članovima parlamentarne delegacije Švedske, koju u poseti Srbiji predvodi treći zamenik predsednika Parlamenta Jan Ertsborn.
Švedski parlamentarci izneli su očekivanje da će Srbija nastaviti put ka Evropskoj uniji i postati njen punopravni član. Istakli su da žele da Srbija zadrži bezvizni režim, ali da dve zemlje treba da učine zajednički napor kako bi se smanjio broj azilanata sa ovog područja.
Miloš Aligrudić podsetio je na dobru saradnju parlamentaraca Srbije i Švedske u međunarodnim institucijama i organizacijama i rekao da bi trebalo unaprediti saradnju dva parlamenta kroz rad poslaničkih grupa prijateljstva, češće međusobne razmene delegacija i druge vidove saradnje.
Istakavši da je priključenje Evropskoj uniji strateški cilj Srbije, Ljubica Vasić je visoko ocenila podršku Švedske reformama koje se čine na unutrašnjem planu.
Nataša Vučković je ukazala na mogućnosti za veću saradnju dve zemlje u ekonomiji i u oblasti odbrane i zaštite, a izuzetno korisnim ocenila je iskustva Švedske u zaštiti ljudsih prava i zaštiti ekonomskih i socijalnih prava, kao i rodne ravnopravnosti.
Švedski parlamentarci su, takođe, istakli interes za jačanje i uravnoteženje robne razmene sa Srbijom, kao i spremnost za investiranje.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31