Sreda, 2. februar 2011.

Delegacija Odbora za odnose sa Srbima izvan Srbije posetila Republiku Albaniju

Delegacija Odbora Narodne skupštine za odnose sa Srbima izvan Srbije koju su činili narodni poslanici Aleksandar Čotrić, zamenik predsednika Odbora, Zoran Bortić i Zoran Nikolić, članovi Odbora, boravila je u Republici Albaniji od 26. do 28. januara 2011. godine.


Delegacija Odbora Narodne skupštine za odnose sa Srbima izvan Srbije koju su činili narodni poslanici Aleksandar Čotrić, zamenik predsednika Odbora, Zoran Bortić i Zoran Nikolić, članovi Odbora, boravila je u Republici Albaniji od 26. do 28. januara 2011. godine.

Tokom trodnevnog boravka, članovi delegacije posetili su Tiranu, Fier, Skadar i Vraku i u njima razgovarali sa predstavnicima srpske manjine u Albaniji. Svim susretima prisustvovao je i Nj. E. ambasador Republike Srbije u Republici Albaniji Miroljub Zarić.

Prvog dana posete, članovi delegacije, sastali su se sa predstavnicima srpske zajednice u gradu Fijeru i posetili školu u kojoj se odvija nastava na srpskom jeziku. Tom prilikom, učenicima se obratio narodni poslanik Aleksandar Čotrić koji je pohvalio odluku roditelja i dece da uče srpski jezik i ukazao da će im znanje jezika pomoći da kontaktiraju sa svojom matičnom zemljom i upoznaju njenu kulturu – književnost, muziku, filmove, a, takođe, i da komuniciraju s velikim brojem ljudi sa Balkana. Čotrić je predložio da najbolji učenici budu nagrađeni posetom Srbiji i dodelom prigodnih poklona. Narodni poslanici su u nastavku posete razgovarali i sa predstavnicima srpske zajednice u Fijeru. Ekrem Duljević, inicijator organizovanja učenja srpskog jezika, u čijoj se kući i održava nastava, precizirao je da se na ovaj korak odlučio kako srpski jezik ne bi bio potpuno zaboravljen u njegovom kraju u Albaniji. ''S obzirom na to da u naša tri sela i više naselja u opštini Fijer živi više od 500 domaćinstava Srba muslimanske i hrišćanske veroispovesti, odlučio sam da, zajedno s našim Udruženjem srpsko-crnogorske manjine "Morača-Rozafa" iz Skadra, započnem u mojoj kući održavanje kursa srpskog jezika koji će pohađati naša deca, ali i odrasli, kako se naš maternji jezik ne zaboravi'' naglasio je Duljević. Za pokretanje ovog kursa Duljević je, kako je rekao, dobio punu podršku Ministarstva za dijasporu Republike Srbije i Ambasade Srbije u Tirani. On je započeo i pripremu terena na svom zemljištu gde namerava da izgradi školu u kojoj bi se držala nastava na srpskom jeziku, a, kako je kazao, očekuje da će njegove planove podržati srpski privrednici, narod i država Srbija.

Drugog dana posete, naša delegacija je u Skadru posetila sedište Udruženja srpsko-crnogorske manjine „Morača-Rozafa“ i sa članovima ove organizacije koju vodi Pavle Brajović razgovarala o afirmaciji, odbrani i razvoju nacionalnih prava, sloboda i interesa naše manjine. Brajović je u razgovoru s našom delegacijom istakao da su Srbi najugroženija manjina. Godine 1934. ukinuto je pet škola na srpskom jeziku koje su postojale na tlu Albanije. Prema njegovim rečima, osim na papiru, srpska manjina nema pravo na svoje školovanje, na informisanost, pravo na svoje predstavnike u parlamentu, vladi i lokalnim organima, a u velikoj meri su na margini kad je reč o biznisu i zapošljavanju, posebno obrazovani i intelektualci. Zbog svega navedenog, od velike je važnosti predstojeći opšti popis stanovništva, koji će u Albaniji biti održan u aprilu 2011. godine, kako bi se na njemu posle puno decenija, konačno utvrdio stvarni broj srpske manjine. Međutim, pripreme za popis prate nastojanja albanskih vlasti da se pripadnici manjina ponovo diskriminišu i obeshrabre da se slobodno izjasne o nacionalnoj, verskoj i jezičkoj pripadnosti. Zato su se predstavnici srpsko-crnogorskog udruženja „Morača-Rozafa“, krajem prošle godine, obratili albanskoj i međunarodnoj javnosti Deklaracijom, koju su podržali i predstavnici drugih ugroženih manjina.

Članovi delegacije prisustvovali su liturgiji i kulturno-umetničkom programu u crkvi Svete Trojice u mestu Vraka kod Skadra. Liturgiji, koju je na praznik Svetog Save služio protojerej Radomir Nikčević iz Mitropolije crnogorsko-primorske, prisustvovalo je oko 200 ljudi. U nastavku posete, u kulturno-umetničkom programu učestvovali su učenici srpske nacionalnosti iz Skadra i ženski crkveni hor iz Nikšića. Tom prilikom, prisutnima se obratio narodni poslanik Aleksandar Čotrić koji je pozdravio prisutne u ime predsednika Republike Srbije i Narodne skupštine Republike Srbije. Čotrić je podržao njihove zahteve i obećao angažovanje članova delegacije na planu redovne i konkretne saradnje sa institucijama matične države.

U nastavku posete, narodni poslanici i Nj. E. ambasador Miroljub Zarić položili su u Tirani 28. januara 2011. cveće na spomenik srpskim vojnicima poginulim na tlu Albanije u Balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu. Na groblju u glavnom gradu Albanije nalazi se obeležje za više od tri stotine vojnika, pripadnika drugog bataljona pešadijskog puka Moravske brigade.




Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
subota, 18. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja