31. maj 2017. Delegacija Odbora za evropske integracije na 57. sastanku predsedavajućih KOSAK

31. maj 2017. Delegacija Odbora za evropske integracije na 57. sastanku predsedavajućih KOSAK

Sreda, 31. maj 2017.

Delegacija Odbora za evropske integracije učestvovala na 57. sastanku predsedavajućih KOSAK

Sastanak predsedavajućih Konferencije parlamentarnih odbora za evropske poslove država članica EU (KOSAK) održan je od 28. do 30. maja 2017. godine, u Valeti, na Malti, u okviru parlamentarne dimenzije malteškog predsedavanja Savetom Evropske unije.


Na sastanku su učestvovali predstavnici 28 zemalja članica EU, Evropskog parlamenta, Evropske komisije i Evropskog saveta, kao i zemalja kandidata za članstvo u EU. U delegaciji Odbora za evropske integracije Narodne skupštine Republike Srbije bile su Elvira Kovač, zamenica predsednika Odbora i članice Odbora Gordana Čomić i Dušica Stojković. Teme o kojima se raspravljalo na 57. sastanku KOSAK-a bile su: Predsedavanje Malte Savetom Evropske unije, Uloga nacionalnih parlamenata u budućnosti Evropske unije, Ishod referenduma Ujedinjenog kraljevstva - trenutno stanje, Širenje plave ekonomije - ka održivijoj integrisanoj pomorskoj politici EU, Migracije - borba protiv krijumčarenja i trgovine ljudima i uspostavljanje humane politike efektivnog povratka i readmisije.

Sastanak je otvorio predsednik Predstavničkog doma Malte Anđelo Faruđa, koji je ukazao na brojne izazove sa kojima se Evropska unija suočava, naglašavajući značaj parlamentarnog dijaloga, dok je Džordž Vela, ministar evropskih poslova Republike Malte, predstavio rezultate koji su postignuti u prethodnih pet meseci predsedavanja Malte Evropskoj uniji, u okviru šest ključnih prioriteta: jedinstveno tržište, bezbednost, migracije, socijalna inkluzija, evropsko susedstvo i pomorska politika. Vela je takođe ukazao na značaj poštovanja evropskog puta zemalja Zapadnog Balkana, bez kojih, kako je naveo, Evropska unija ne može biti kompletna, ističući neophodnost holističkog pristupa svim pitanjima.

Govoreći u okviru prve teme - Predsedavanje Malte Savetom Evropske unije, šefica delegacije Odbora za evropske integracije Narodne skupštine Republike Srbije Elvira Kovač, pohvalila je predsedavanje Republike Malte, koja je pokazala da veruje u evropski projekat i jedinstvo Unije, podržava evropske integracije zemalja Zapadnog Balkana i predstavlja oslonac po pitanju pregovaračkog iskustva sa EU i pružanja ekspertske pomoći. Prisutne je obavestila o napretku Republike Srbije u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom i da su vrednosti poput demokratski ustrojenog društva, stabilnih institucija, poštovanja ljudskih i manjinskih prava, vladavine prava itd. prepoznate kao neophodnost koja bi Republici Srbiji omogućila da ima moderno, stabilno, razvijeno društvo, pa će svi budući napori i dalje biti usmereni ka članstvu u EU, iako, nažalost, Politika proširenja u ovom trenutku ne predstavlja prioritet, zbog aktuelnih izazova sa kojima se EU suočava.

Frans Timermans, prvi potpredsednik Evropske komisije, Mejred Mekginis, prva potpredsednica Evropskog parlamenta i Marina Berlingijeri, članica Odbora za politike Evropske unije Donjeg doma Parlamenta Italije, izneli su svoja stanovišta u okviru teme koja se ticala uloge nacionalnih parlamenata u budućnosti Evropske unije. Poseban akcenat je stavljen na Belu knjigu Evropske komisije, kao dokument koji može biti referenca za sagledavanje situacije u sopstvenoj zemlji, unapređivanje protoka informacija između nacionalnih parlamenta i institucija EU, transparentnost kao osnovno obeležje saradnje, jačanje uloge nacionalnih parlamenata u odlučivanju na evropskom nivou posredstvom mehanizama „žute karte“ i „zelene karte“, jer se samo na taj način može adekvatno izboriti sa opasnostima od fragmentacije i raspadanja institucija i obnoviti poverenje građana u Evropsku uniju.

O ulozi nacionalnih parlamenta u budućnosti EU, predstavljajući delegaciju Republike Srbije, govorila je i Gordana Čomić, koja je istakla da politika treba da bude posao o ljudima i za ljude, a samim tim i uloga nacionalnih parlamenata tome analogna. Dodala je da su građani nesrećni zbog različitih definicija sistema, osećaju da je budućnost neizvesna i nisu spremni da odustanu od percepcije koju imaju o parlamentarcima i politici uopšte. Paradigma evropske ideje i nacionalnih parlamenata više ne postoji, kao da je zaboravljena lepota evropske ideje i šta ona u stvari znači. Zaključila je da je potrebna nova paradigma, koja ne može biti uspostavljena bez uloge nacionalnih parlamenata i definisanja politike kao posla u kome su ljudi najvažniji.

Tema migracija je privukla pažnju najvećeg broja govornika, a neka od dominantnih pitanja, o kojima su izneti različiti, nekad i oprečni stavovi, bila su: borba protiv krijumčarenja i trgovine ljudima, porast broja dece bez pratnje i žena migranata, koje su takođe ranjiva kategorija i često žrtve zlostavljanja, implementacija delotvorne, humane politike povratka i readmisije, obezbeđivanje bolje informisanosti migranata, utvrđivanje identiteta, bezbednost granica itd.

Dušica Stojković je uzela učešće u ovoj temi, podsećajući da je Srbija jedna od zemalja koje su najviše bile pogođene izbegličkom i migrantskom krizom, tokom koje je igrala aktivnu i konstruktivnu ulogu i sarađivala sa susednim zemljama i državama članicama, u isto vreme upravljajući tokovima mešovitih migracija, kao i da se ulažu značajni napori kako bi se osiguralo da državljani trećih zemalja dobijaju sklonište i humanitarnu pomoć uz podršku EU i međunarodnu podršku. Prisutne je informisala o nizu mera koje je Vlada Republike Srbije usvojila, uključujući i organizovanje Zajedničkih snaga vojske i policije i o značajnim rezultatima koji su postignuti, a da je poseban akcenat stavljen na organizovanje pomoći i podrške maloletnim migrantima u sistemu socijalne i porodičnopravne zaštite.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31