25. novembar 2013. Učesnici Konferencije

25. novembar 2013. Učesnici Konferencije

Sreda, 27. novembar 2013.

Delegacija Narodne skupštine učestvovala na Osmoj konferenciji KOSAP

Delegacija Narodne skupštine učestvovala je na Osmoj konferenciji odbora za evropske integracije parlamenata zemalja koje učestvuju u procesu stabilizacije i pridruživanja jugoistočne Evrope (KOSAP), koja je održana u Skoplju 24. i 25. novembra 2013. godine.


Konferenciju je organizovalo Sobranje Republike Makedonije, a u delegaciji Narodne skupštine bili su članovi Odbora za evropske integracije Dragan Šormaz i Karolj Čizik.
Pored delegacije NSRS na Konferenciji su učestvovali i predstavnici parlamenata Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije, kao i predstavnici delegacije Evropske unije u Republici Makedoniji, Fondacije Fridrih Ebert, Vestminsterske fondacije za demokratiju i Nacionalnog demokratskog instituta i ambasadori Crne Gore, Srbije i Turske u Republici Makedoniji.
Učesnici Konferencije razmenili su iskustva i razmotrili različite teme od važnosti za proces evropskih integracija država regiona.
U okviru diskusije na temu: “Uloga nacionalnih parlamenata i parlamentarnih odbora za evropske integracije za bolje korišćenje instrumenata pretpristupne pomoći IPA II – (2014-2020)”, predstavnici Narodne skupštine su istakli da je Srbije iskoristila 98 odsto sredstava iz IPA sredstava za period 2007-2013. godine.
U okviru rasprave „Vizna liberalizacija? Rezolucija Evorpskog parlamenta o predlogu Regulative Evropskog parlamenta i Saveta kojom se menja Regulativa Saveta (ES) br. 539/2009 u kojoj se navode treće zemlje čiji državljani moraju posedovati vize pri prelasku spoljnih granica i zemlje čiji su državljani izuzeti od tog zahteva” istaknuto je da se preduzimaju potrebne mere kako bi se smanjio broj lažnih zahteva azila. Dragan Šormaz je rekao da se veliki broj naših državljana prijavio za dobrovoljni povratak, odnosno da odustaju od zahteva za azil i da čekaju povratak u zemlju.
Učesnici rasprave na temu “Funkcionisanje Centralnoevropskog ugovora o slobodnoj trgovini (CEFTA), Iskustva i izazovi” saglasili su se da ovaj Ugovor predstavlja doprinos jačanju regionalne saradnje, kao i da predviđa odličan okvir za države ugovornice, kao priprema za ispunjavanje ekonomskih kriterijuma za članstvo u Evropskoj uniji. Predstavnici Narodne skupštine su naveli da regionalna trgovina predstavlja u proseku oko 17 odsto ukupne trgovine u regionu, da je promet među CEFTA zemljama pod manjim uticajem krize i nedavno je počeo brže da se oporavlja od trgovine sa EU, kao i da je za Republiku Srbiju Region CEFTA tržište drugo po značaju, posle tržišta Evropske unije.
U okviru rasprave na temu “Kako biti bliže EU? Diskusija o Strategiji o proširenju EU (2013-2014) i Izveštaj o napretku Crne Gore, Srbije, Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova* i Turske”, predstavnici Evropske unije su pohvalili usvojeni Sporazum o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i izuzetnu posvećenost Srbije realizaciji tog cilja. Takođe je pozitivno ocenjen napredak koji je Srbija ostvarila i koji je rezultirao dobijanjem statusa pridružene države Evropskoj uniji.
Dogovoreno je da Deveta konferencija odbora za evropske integracije parlamenata zemalja koje učestvuju u Procesu stabilizacije i pridruživanja jugoistočne Evrope (KOSAP) bude održana u Crnoj Gori.
Učesnici VIII Konferencije usvojili su Zajedničku izjavu.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5