4. april 2018. Delegacija Narodne skupštine na međunarodnoj konferenciji u Libanu

4. april 2018. Delegacija Narodne skupštine na međunarodnoj konferenciji u Libanu

Četvrtak, 5. april 2018.

Delegacija Narodne skupštine na međunarodnoj konferenciji u Libanu

Šef stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Interparlamentarnoj skupštini pravoslavlja Aleksandar Čotrić i narodni poslanici prof. dr Ljubiša Stojmirović i dr Muamer Zukorlić učestvovali su na sastanku Međunarodnog sekretarijata, predsednika odbora i izvestilaca Interparlamentarne skupštine pravoslavlja i na međunarodnoj konferenciji, koju su organizovali Parlament Libana i ISP u saradnji sa Arapskom interparlamentarnom unijom, od 2. do 5. aprila u Bejrutu, Liban.


Tema međunarodne konferencije bila je: „Različitost u jedinstvu i fundamentalne slobode za hrišćane i muslimane na Bliskom istoku: konferencija u cilju parlamentarnog dijaloga “.

Šef delegacije Aleksandar Čotrić govorio je kako se položaj hrišćana pogoršava, shodno opštem pogoršavanju bezbednosne situacije na Bliskom istoku. Istakao je, da na položaj hrišćanskih zajednica posebno negativno utiče zloupotreba vere u politici u radikalnoj džihadističkoj formi, odnosno militantnih organizacija koje povremeno popunjavaju bezbednosni vakuum do kojeg dolazi slabljenjem centralnih vlada, što doprinosi masovnoj emigraciji i iseljavanju hrišćana, što na pojedinim područjima Bliskog istoka poslednjih godina poprima oblike egzodusa. Čotrić je zaključio da je potrebno da se na Bliskom istoku neprestano promoviše međureligijski dijalog i kulturna heterogenost kao sine qua non elementi za mirnu i harmoničnu koegzistenciju svih naroda zasnovanu na raznolikosti, toleranciji i poštovanju razlika, a održana Konferencija nesumnjivo tome doprinosi.

Narodni poslanik dr Muamer Zukorlić je istakao da je Bog jedan. Osnova naših vrednosti i etika je da zajednički gradimo budućnost. Ukazao je da su ekstremizam i terorizam opasnosti protiv koje se treba boriti, a da se njihova srž nalazi u pojedincu ili grupi, kao i slabosti u verovanju i vrlo često u ambijentu nepravdi i nepoštovanja ljudskog dostojanstva. Istakao je, da se sledbenici islama, hrišćanstva i judaizma u temeljnim duhovnim i etičkim vrednostima ne razlikuju i da svi treba da budu na istoj strani. Ukazao je da na Jerusalim treba gledati kao na glavni grad tri nebeske religije. Naglasio je, da je Srbija bila prostor na kome su vođeni mnogi ratovi, ali da uprkos tome, u isto vreme, vidimo da politika pomirenja nema alternativu, čemu teži i Parlament Srbije. Naglasio je i da težnja ka konfrontacijama ne može doneti ništa dobro.

Učesnici konferencije usvojili su Deklaraciju u kojoj su se saglasili da će uspostavljanjem forumskog dijaloga između parlamentarnih institucija i verskih zajednica na lokalnom i međunarodnom nivou odlučno poboljšati delotvornost demokratskog dijaloga, kao i da će parlamentarizam preduzimati neophodne zakonodavne mere kako bi se eliminisala svaka vrsta diskriminacije.


Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ponedeljak, 5. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja