Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti

Četvrtak, 25. mart 2010.
Delegacija Komiteta za zapadni Balkan Saveta Evropske unije posetila Narodnu skupštinu
Višečlana delegacija Komiteta za zapadni Balkan Saveta Evropske unije (COWEB), koja boravi u poseti Srbiji od 23. do 26. marta, imala je danas u Domu Narodne skupštine odvojene susrete sa predsednicima tri skupštinska odbora - za evropske integracije Laslom Vargom, za inostrane poslove prof. dr Dragoljubom Mićunovićem i za pravosuđe i upravu Boškom Ristićem, a zatim i sa generalnim sekretarom Narodne skupštine Veljkom Odalovićem i predstavnicima nezavisnih regulatornih tela.
Višečlana delegacija Komiteta za zapadni Balkan Saveta Evropske unije (COWEB), koja boravi u poseti Srbiji od 23. do 26. marta, imala je danas u Domu Narodne skupštine odvojene susrete sa predsednicima tri skupštinska odbora - za evropske integracije Laslom Vargom, za inostrane poslove prof. dr Dragoljubom Mićunovićem i za pravosuđe i upravu Boškom Ristićem, a zatim i sa generalnim sekretarom Narodne skupštine Veljkom Odalovićem i predstavnicima nezavisnih regulatornih tela. Razgovori su bili posvećeni ulozi Parlamenta u evropskim integracijama Srbije, reformi izbornog zakonodavstva, kao i funkciji nezavisnih tela i parlamentarnog nadzora.
U razgovorima je učestvovao šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer, koji je istakao važnu ulogu nezavisnih tela za razvoj demokratije u Srbiji. Dežer je pozitivno ocenio rad Narodne skupštine zbog velikog broja usvojenih zakona i drugih propisa i sugerisao da se više pažnje posveti njihovom kvalitetu i primeni u praksi.
Razgovorima je prisustvovao i ambasador Kraljevine Španije u Srbiji Injigo de Palasio Espanja.
Predsednici skupštinskih odbora Varga, Mićunović i Ristić ukazali su da je Srbija u 2009. godini ostvarila značajan napredak u približavanju Evropskoj uniji, koji je rezultirao liberalizacijom viznog režima, stupanjem na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma i podnošenjem kandidature za članstvo Srbije u EU. Izrazili su očekivanje da će se pozitivan trend nastaviti i u ovoj godini, te da će Srbija do kraja ove godine dobiti status kandidata za članstvo u EU.
Predsednik Odbora za evropske integracije Laslo Varga istakao je da Narodna skupština ima ključnu ulogu u stvaranju uslova za približavanje Srbije EU i izneo očekivanje da će, nakon donošenja Zakona o Narodnoj skupštini, biti donet nov poslovnik koji će omogućiti njen efikasniji rad i brže usvajanje zakona vezanih za ovaj proces.
Predsednik Odbora za inostrane poslove Dragoljub Mićunović je naglasio da je Narodna skupština otvorena za saradnju sa parlamentima drugih država i institucijama EU, unapređuje parlamentarnu diplomatiju i u ovom sazivu formirala je 60 grupa prijateljstava sa državama širom sveta. Podsetio je da je priključenje Srbije EU naš strateški cilj od čijeg ostvarivanja građani Srbije očekuju poboljšanje životnog standarda. Mićunović je rekao da je Narodna skupština usvojila gotovo sve najvažnije međunarodne konvencije i zakone koji se odnose na oblasti kao što su zaštita ljudskih prava i prava manjina, rodna ravnopravnost, zabrana diskriminacije, borba protiv korupcije i drugo, ali i da još predstoji obiman zakonodavni rad na usaglašavanju domaćeg zakonodavstva sa onim u EU i na izmeni velikog broja zakona iz ranijeg perioda.
Predsednik Odbora za pravosuđe i upravu Boško Ristić govorio je o reformi izbornog zakonodavstva, čiji je cilj izgradnja kredibilnih institucija i unapređenje njihovog rada. Pritom će posebna pažnja biti posvećena jačanju samostalnosti Narodne skupštine i njene nadzorne i kontrolne uloge.
Članovi delegacije Komiteta za zapadni Balkan Saveta EU interesovali su se na koji način će se obezbediti veća efikasnost rada skupštinskih odbora i razmatranja propisa iz tzv. evropske agende. Sagovornici su ih obavestili da će novim poslovnikom ojačati funkcija odbora, a u saradnji sa Kancelarijom za evropske integracije, naći najbolji model za razmatranje predloga zakona na sednicama odbora.
Prilikom drugog susreta, generalni sekretar Narodne Skupštine Veljko Odalović informisao je članove Komiteta za zapadni Balkan da su Ustavom Srbije i zakonima ustanovljeni nezavisni državni organi Zaštitnik građana, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Državna revizorska instituicija i Agencija za borbu protiv korupcije. Za ostvarivanje kontrolne uloge nad radom Vlade od posebnog značaja je saradnja Narodne skupštine sa nezavisnim organima i regulatornim telima, koje Narodna skupština bira i razrešava i koji joj podnose izveštaje o radu, rekao je Odalović.
O svom radu i iskustvima u ovim organima govorili su Zaštitnik građana Saša Janković, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić, predsednik Saveta Državne revizorske institucije Radoslav Sretenović i Milica Božanić iz Agencije za borbu protiv korupcije.