14. decembar 2020. predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Ivica Dačić

14. decembar 2020. predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Ivica Dačić

Četvrtak, 17. decembar 2020.

Dačić: Izveštaj EK prvi put pred narodnim poslanicima do kraja godine

Opredeljenje Srbije za članstvo u Evropskoj uniji je nesumnjivo, to je strateški cilj i glavni spoljnopolitički prioritet Vlade, poručio je predsednik Narodne skupštine Republike Srbije Ivica Dačić na sednici Nacionalnog konventa o EU.


“Potpuno smo svesni da u tom procesu postoje brojni izazovi i obaveze koje su pred nama, reforme koje moramo da sprovedemo, ali njih ne ispunjavamo zbog EU, već zbog jačanja svih potencijala naše zemlje i boljeg života naših građana”, rekao je ovom prilikom Ivica Dačić.

On je dodao da aktuelni saziv Parlamenta podržava Vladu u čijoj je nadležnosti da koordinira i vodi proces pregovora, ali istovremeno, ne zaboravlja da je i sam nadležan da učestvuje u ispunjavanju onoga što se nazivaju „politički kriterijumi“ za članstvo.

U tom smislu, Dačić je rekao da je važno što će po prvi put od kada se objavljuje, Izveštaj EK o napretku Srbije biti predstavljen poslanicima na sednici, na kojoj će biti prilika za otvorenu diskusiju, a potom i za usvajanje zaključaka. Ta sednica bi trebalo da bude održana 28. decembra, najavio je Dačić.

On je podsetio da je EK konstatovala da je Skupština smanjila broj zakona donetih po hitnom postupku, kao i raniju praksu opstrukcije rada parlamenta, iznoseći podatak da su hitni postupci bili na nivou od 19 odsto od 1. marta 2019. godine i 31. marta 2020. godine, u odnosu na 44 odsto tokom 2018. godine.“

"Namera je da sa ovakvom praksom nastavimo, tako da će ovaj saziv Parlamenta usvajati sve zakone u redovnom postupku, a samo izuzetno po hitnoj proceduri”, rekao je Dačić i dodao da će nastojati da organizuju što više javnih slušanja i sastanaka odbora van parlamenta, iako epidemija to dosta otežava.

Dačić je, ovom prilikom, naveo i da je jedna od zamerki EK bio i zapaljiv govor protiv političkih neistomišljenika, koji se koristi u skupštinskoj debati, te da je neophodno donošenje Kodeksa ponašanja narodnih poslanika.

Izrada predloga Kodeksa je u završnoj fazi, i njegovo usvajanje bi se moglo očekivati već do kraja godine, rekao je Dačić i naveo da će taj akt, uz već postojeće, doprineti većoj toleranciji i demokratskoj kulturi.

Po pitanju međustranačkog dijaloga, ponovio je da će u narednom periodu biti organizovana druga faza, u okviru koje će se razgovarati i dalje o otvorenim pitanjima u cilju unapređenja izbornih uslova, kao i o zamerkama iznetim u Izveštaju EK.“

"Te razgovore očekujem u prvom delu naredne godine, o čemu ću ovih dana razgovarati sa predsednikom spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Dejvidom Mekalisterom”, rekao je Dačić.

Predsednik parlamenta podsetio da je pre sedam dana usvojen završni račun budžeta za 2019. godinu, što je, kako je rekao, prvi put da je na dnevnom redu istovremeno bio i budžet za 2021. godinu i završni račun za 2019. godinu.“

"Uveren sam da će Skupština i u nastavku rada imati intenzivan dnevni red, koji će je obavezivati da bude efikasna, ali ne po cenu punog poštovanja demokratskih procedura i tolerancije”, rekao je Dačić i dodao da je Narodna skupština spremna da nastavi dosadašnju dobru saradnju sa svim partnerima na izuzetno važnom poslu, u ispunjenju zajedničkog cilja - ubrzanju i što kvalitetnijem ispunjavanju kriterijuma za članstvo Srbije u EU.


Obraćanje predsednika Narodne skupštine Republike Srbije vam prenosimo u celosti:

“Poštovani članovi Vlade,

Vaše ekselencije,

Uvaženi učesnici Plenarne sednice,

Zadovoljstvo mi je da vas pozdravim i poželim dobrodošlicu u ime Narodne skupštine, iako se ove godine silom prilika sastajemo u virtuelnom prostoru, a ne kao obično u našoj velikoj, plenarnoj sali. Drago mi je što prvi put lično učestvujem u radu Plenarne sednice Nacionalnog konventa, jer sam proteklih godina pratio i podržavao vaš rad, a posebno saradnju sa parlamentom, kao važan i neodvojiv segment celokupnog procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji.

Narodna skupština ima višegodišnju dobru saradnju sa nevladinim organizacijama koje su i na ovaj način uključene u proces donošenja i primene odluka u vezi sa pristupanjem Uniji. Nadam se da delite moje uverenje da Skupština i Nacionalni konvent od samog početka imaju dobru komunikaciju, posebno preko Odbora za evropske integracije, u kojem se razmatraju predlozi pregovaračkih pozicija. To je i naša obaveza, imajući u vidu skupštinske Rezolucije kojima se reguliše učešće Parlamenta i civilnog sektora u procesu evropskih integracija Srbije.

Kao predsednik Narodne skupštine, ali i kao predsednik partije, članice većinske koalicije, ponoviću i ovde naše nesumnjivo opredeljenje za članstvo Srbije u Evropskoj uniji, kao strateški cilj i glavni spoljnopolitički prioritet. Potpuno smo svesni da u tom procesu postoje brojni izazovi i obaveze koje su pred nama, reforme koje moramo da sprovedemo, ali smatramo da njih ne ispunjavamo zbog Evropske unije, već zbog jačanja svih potencijala naše zemlje i boljeg života naših građana. I sadašnji saziv Narodne skupštine, razume se, podržava Vladu u njenoj nadležnosti da koordinira i vodi proces pregovora, ali istovremeno, ne zaboravljamo da smo i sami nadležni da učestvujemo u ispunjavanju onoga što zovemo „politički kriterijumi“ za članstvo.

U tom smislu, smatram da je veoma važno što će se po prvi put od kada se objavljuje, Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije biti predstavljen svim narodnim poslanicima na Plenarnoj sednici, i da će biti prilike za otvorenu diskusiju, a potom i za usvajanje zaključaka. Ova sednica trebalo bi da bude održana do kraja godine (28. decembra) i, ukoliko to bude izvodljivo, zbog epidemioloških mera, biće nam zadovoljstvo da kao goste pozovemo i predstavnike Nacionalnog konventa.

Ključni element uspešne institucionalne i administrativne strukture u periodu pristupanja i usklađivanja jeste uspostavljanje i funkcionisanje efikasnih mehanizama saradnje između Narodne skupštine i Vlade. Kao što znate, Evropska komisija je konstatovala da je Narodna skupština smanjila broj zakona donetih po hitnom postupku, kao i raniju praksu opstrukcije rada parlamenta. Hitni postupci su bili na nivou od 19% u periodu između 1. marta 2019. godine i 31. marta 2020. godine, u odnosu na 44% tokom 2018. godine; Namera nam je da sa ovakvom praksom nastavimo, tako da će ovaj saziv parlamenta usvajati sve zakone u redovnom postupku, a samo izuzetno po hitnoj proceduri. U skladu sa preporukama, nastojaćemo da organizujemo što više javnih slušanja, kao i sastanaka odbora van sedišta Narodne skupštine, mada nam trenutno pandemija Kovida 19 to dosta otežava.

Jedna od zamerki Evropske komisije bio je i zapaljiv govor protiv političkih neistomišljenika, koji se koristi u skupštinskoj debati, i s tim u vezi, neophodno je donošenje Kodeksa ponašanja narodnih poslanika. Izrada predloga tog akta je u završnoj fazi, a predsednik Administrativnog odbora, g. Martinović koji koordinira aktivnosti oko njegove izrade, obavestio me je da bi se usvajanje Kodeksa moglo očekivati već do kraja godine. Kao dugogodišnji narodni poslanik, a sada i predsednik Narodne skupštine koji je dužan da se stara o dostojanstvu Parlamenta i svih poslanika, sa nestrpljenjem očekujem ovaj Kodeks, koji će uz već postojeće slične dokumente bez sumnje doprineti većoj toleranciji i demokratskoj kulturi.

Što se tiče dijaloga političkih aktera, podsećam vas da je Narodna skupština u prethodnom sazivu organizovala dijalog o unapređenju izbornih uslova uz posredovanje Evropskog parlamenta, na kojima su učestvovali predstavnici vladajuće većine i opozicije, kao i predstavnici civilnog društva, u cilju unapređenja izbornog okvira uoči ovogodišnjih izbora. Nakon tri runde dijaloga postignuti su vrlo konkretni dogovori, na osnovu kojih je Narodna skupština ispunila gotovo sve obaveze koje su proistekle iz ovog formata razgovora, a u skladu sa preporukama Venecijanske komisije i ODIHR. U vezi sa kritikama na račun ovog procesa, ja moram da kažem da te kritike uglavnom dolaze od onih partija i organizacija koje svojom voljom nisu učestvovale u dijalogu, čime su se svesno stavili izvan procesa, na šta niko pa ni Narodna skupština nisu mogli da utiču. A podsetiću vas da su donošeni veoma važni dogovori i odluke, u vezi sa finansiranjem predizbornih aktivnosti, slobode medija, unapređenja rada Regulatornog tela za elektronske medije, zabrane zloupotrebe javnih resursa, i slično. U narednom periodu biće organizovana druga faza Međustranačkog dijaloga, u okviru koje ćemo razgovarati i dalje o otvorenim pitanjima u cilju unapređenja izbornih uslova, kao i o zamerkama iznetim u Izveštaju Evropske komisije o napretku. Te razgovore očekujem u prvom delu naredne godine, o čemu ću ovih dana razgovarati sa predsednikom spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Dejvidom Mekalisterom.
Dame i gospodo,

Ovaj saziv Narodne skupštine, kojem predsedavam, kao što vam je poznato veoma aktivno je započeo svoj mandat, kako u zakonodavnoj, tako i u svojoj kontrolnoj funkciji. Podsećam vas i da njegov sastav oslikava važan napredak koji je ostvaren u cilju postizanja pune rodne jednakosti, tako da je umesto ranije predviđene kvote od 30 odsto za manje zastupljeni pol, sada je u Narodnoj skupštini 40 odsto narodnih poslanica.

U okviru svojih kontrolnih nadležnosti, Narodna skupština je već na samom početku svog mandata, preko svojih Odbora, pozvala resorne ministre da dostave informacije o radu i sve ostale relevantne izveštaje. Podsetiću vas da je pre sedam dana usvojen završni račun budžeta Republike Srbije za 2019. godinu, i ovo je prvi put da je na dnevnom redu istovremeno bio i budžet za 2021. godinu i završni račun za 2019. godinu.

Ja sam uveren, a to sam i obećao poslanicima, da će Narodna skupština i u nastavku svog rada imati intenzivan dnevni red, koji će je obavezivati da bude efikasna, ali ne po cenu punog poštovanja demokratskih procedura i tolerancije. U tom smislu i vama, kao partnerima na izuzetno važnom poslu, i ovom prilikom želim da pružim uveravanje da smo spremni da nastavimo dosadašnju dobru saradnju i da tako zajedno doprinesemo zajedničkom cilju, a to je ubrzanje i što kvalitetnije ispunjavanje kriterijuma za članstvo Srbije u Evropskoj uniji.

Hvala vam!"

Video (1)

Četvrtak, 17. decembar 2020. | obraćanje predsednika Narodne skupštine Ivice Dačića na Plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji 17.12.2020.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31