Sreda, 17. jun 2015.

26. sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu

Na 26. sednici Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, održanoj 17. juna 2015. godine, članovi Odbora su razmotrili Informaciju o radu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine za period januar-mart 2015. godine.


Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković upoznala je članove Odbora sa zakonodavnom, normativnom i projektnom aktivnošću u oblasti poljoprivrede. Istakla je da su u pripremi tekstovi nacrta zakona o jakim alkoholnim pićima, nacrta zakona o vinu, nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o šumama i nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o dobrobiti životinja.

U cilju uspostavljanja preduslova za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji, ministarka je navela da se vrši kontinuirano usklađivanje zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU, kao i da je u oblasti multilateralne saradnje završena faza skrininga za sva pregovaračka poglavlja koja se tiču ovog Ministarstva. Snežana Bogosavljević Bošković navela je da je, u oblasti ruralnog razvoja, usvojen Program za korišćenje pretprisutne pomoći EU za ruralni razvoj (IPARD II Program), i da je izrada nacrta Nacionalnog programa za ruralni razvoj 2015-2020 u završnoj fazi.

Članovi Odbora izneli su probleme sa kojima se susreću mala poljoprivredna gazdinstava u smislu podele državnog i društvenog zemljišta, a kojih u Srbiji ima 95 odsto. Interesovali su se za promenu nadležnosti institucija kada je u pitanju odbrana od grada, što je predmet Predloga zakona o odbrani od grada koji je na dnevnom redu tekuće sednice Narodne skupštine. Takođe predloženo je i da se razmotri mogućnost saradnje sa kineskim firmama koje su spremne da investiraju u Srbiju i da izvoze našu robu. Predloženo je i da lokalne samouprave koriste sredstva od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, za sisteme navodnjavanja poljoprivrednog zemljišta. Razgovarano je o problemu malog broja poljoprivrednih gazdinstava (8-10 odsto) koja osiguravaju svoje useve, plodove ili životinje, a ministarka je navela da će se obrazovati radna grupa koja bi se bavila ovom temom, kako bi se veći broj gazdinstava osiguravao.

U nastavku sednice, članovi Odbora razmotrili su i pitanje dobrobiti životinja u svetlu najave novog zakona. Direktor Uprave za veterinu Dejan Bugarski informisao je članove Odbora o Nacrtu zakona o dobrobiti životinja, koji se odnosi na usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa propisima EU, posebno na usaglašavanje kada su u pitanju dobrobit životinja u transportu, dobrobit životinja prilikom klanja i dobrobit oglednih životinja. Naveo je da će donošenju zakona prethoditi široka javna rasprava, u koju će biti uključeni predstavnici ministarstva, civilnog društva, nevladinih organizacija i društava za zaštitu životinja.

Takođe, članovi Odbora razmotrili su na sednici i Program mera za 2015.godinu sa osvrtom na nesprovedenu vakcinaciju protiv plavog jezika. Budimir Plavšić iz Uprave za veterinu je naveo da postoji mogućnost uvoza neregistrovanih vakcina protiv plavog jezika, ali da je proces javne nabavke zbog niza faktora prekinut. On je dodao da program mera koji se odnosi na zaštitu životinja podrazumeva da 50 odsto cene plate vlasnici, a ostatak da bude plaćen iz budžeta predviđenog za veterinu. Naveo je da je prošle godine bilo 644 žarišta ove bolesti na teritoriji cele Srbije.

Razgovaralo se i o mogućnostima nabavke vakcine, imajući u vidu da sredstva za ovu godinu nisu obezbeđena. Predsednik Odbora Marjan Rističević je naveo da su optimalni uslovi za vakcinaciju na temperaturi do 10 stepeni i da je krajnji rok za vakcinaciju bio 15. mart ove godine.

Odbor je razmotrio i pitanje bezbednosti hrane i rad nadležnih instituta sa posebnim osvrtom na Institut za higijenu i tehnologiju mesa. Marjan Rističević je izneo činjenicu da Institut za higijenu i tehnologiju mesa nije uskladio svoje poslovanje sa Zakonom o veterini iz 2005. godine i pored toga što je imao rok od godinu dana da to učini. „Još dramatičnije je to što je svih ovih godina Institut za higijenu i tehnologiju mesa dobijao tendere, a da se pritom nije doregistrovao za sprovođenje određenih laboratorijskih kontrola i utvrđivanja uzoraka, odnosno uskladio sa postojećim Zakonom o veterini“, naveo je Rističević.

Predstavnik Uprave za veterinu naveo je da je Institut za higijenu i tehnologiju mesa u postupku izdavanja rešenja o upisu u registar pravnih lica, a koje će biti usklađeno sa postojećim Zakonom o veterini iz 2005. godine.

Članovi Odbora razmotrili su i produženje primene prelevmana na sireve u vezi Odluke Vlade Republike Srbije o dopuni Odluke o određivanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za koje se plaća posebna dažbina pri uvozu i utvrđivanju iznosa posebne dažbine. Ispred Privredne komore Srbije Nenad Budimović istakao je da je Uredbom Vlade potrebno regulisati produženje primene prelevmana na polutvrde sireve i maslac. Uredba o uvođenju prelevmana doneta je 8. marta 2014. godine, a prestaje da važi 30. juna 2015 godine. Da bi se osetili pravi efekti u proizvodnji mleka i prerađevina od mleka, Budimović je ocenio da se Uredba treba produžiti.

Nakon rasprave koja je usledila, Odbor je usvojio zaključke.

Sednici je predsedavao Marijan Rističević, predsednik Odbora.


Odbori vezani za ovu aktivnost


Video (1)

Sreda, 17. jun 2015. | 26. sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu 17.06.2015.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
subota, 27. april
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja