Sreda, 5. jul 2017.

14. sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu

Na sednici održanoj 5. jula, članovi Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu razmotrili su Informaciju o radu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine u delu poljoprivrede, za prvi kvartal 2017. godine, kao i aktuelne probleme u poljoprivredi, šumarstvu i vodoprivredi.


Informaciju o radu Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine u delu poljoprivrede, za prvi kvartal 2017. godine predstavili su Nenad Katanić, ispred Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine i Žarko Radat, direktor Uprave za agrarna plaćanja.

Nenad Katanić predstavio je zakonodavnu aktivnost Ministarstva u prvom kvartalu, u kom je doneta jedna nacionalna strategija, dve uredbe o podsticajima, četiri zaključka, 19 pravilnika i preko 90 različitih rešenja.

Direktor Uprave za agrarna plaćanja Žarko Radat informisao je članove Odbora o isplati subvencija u prvom kvartalu 2017. godine i o aktuelnom stanju. Radat je istakao da je Uprava primila sve zahteve za priplodna grla, koje je uspela da isplati, kao i da je isplatila sve investicione zahteve zaostale iz 2016. godine. U prvom kvartalu radilo se na pripremi novih mera, naveo je Radat, posebno istakavši Pravilnik za subvencionisanu nabavku novih traktora, za šta je Upravi pristiglo 2.310 prijava. Takođe, u prvom kvartalu radilo se i na pripremama za akreditaciju za korišćenje IPARD fondova za period 2014-2020. godina. Što se tiče aktuelnog stanja, Uprava je većinu novih pravilnika dovela do kraja, primila sve zahteve, koji su sada u fazi obrade i donošenja rešenja. Uprava je do sada isplatila 10 milijardi dinara za 40.000 zahteva, s tim što se javio deficit sredstava kod subvencionisane nabavke traktora, te se sredstva sa drugih pozicija preusmeravaju za ovu vrstu subvencija, rekao je Radat.

U raspravi koja je usledila, članovi Odbora interesovali su se za pitanje kontrole hrane; manjka broja inspektora u poljoprivedi; isplate subvencija u prvom kvartalu 2017. godine; pitanje lošeg vodosnabdevanja u Srbiji; korišćenje kredita za vodosnabdevanje u mestima u Vojvodini; razloge za nespremnost Srbije da otvori Poglavlje 12, zbog neispunjavanja merila; mogućnosti nabavke ledolomaca, kako ih ne bi više iznajmljivali u zimskom periodu; posebnog izveštavanja o šumama; izveštaja o eliminaciji svinjske kuge i planovima Ministarstva na tom planu; dostavljanja različitih informacija prvo Odboru, pa tek onda Evropskoj komisiji; kratkoročnih kredita za setvu i kome su oni namenjeni; mera za zadrugarstvo; podsticaja za mlade poljoprivrednike; podsticaja za organsku poljoprivredu; baze podataka o zemljištu koje poseduje država i davanja zemljišta u zakup, razloga za kašnjenje akreditacije za korišćenje IPARD fondova i drugo.

Članovi Odbora doneli su Zaključak kojim se konstatuje da je Odbor primio Informaciju, da je ista razmotrena i usvojena, ali bez poslovničke mogućnosti donošenja Izveštaja koji se dostavlja Narodnoj skupštini, usled izbora nove Vlade Srbije. Takođe, u Zaključku se navodi da Odbor očekuje Izveštaj resornog Ministarstva za drugi kvartal 2017. godine.

U raspravi o aktuelnim problemima u poljoprivredi, šumarstvu i vodoprivredi bilo je reči o problemu između proizvođača i otkupljivača malina. Predsednik Odbora predložio je da se Odbor obrati Upravi carine sa zahtevom da Odboru dostavi podatke o uvozu malina iz okruženja, prema CEFTA sporazumu, i sa pitanjem da li se uvozom jeftine maline ruši cena domaćeg proizvoda, kao i da se obrati Komisiji za zaštitu konkurencije. Članovi Odbora ukazali su na problem sa sortnim sastavom maline, velikim zasadima u Vojvodini, na pitanje povećanja proizvodnje na uštrb kvaliteta. Takođe, bilo je reči i o subvencioniranju proizvodnje po regionima najpogodnijim za uzgoj određenih sorti i ukazali na protivgradnu zaštitu, koja se ponovo vraća u nadležnost Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Nakon rasprave Odbor je doneo sledeće zaključke: da se Odbor obrati Komisiji za zaštitu konkurencije da dostavi mišljenje da li je pri otkupu maline bilo nepravilnosti i da li je postojao poremećaj na tržištu; da Vlada i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede razmotre davanje sredstava hladnjačarima za skladištelje maline na nekoliko meseci, kako bi proizvođači malina sačekali bolju cenu na tržištu i da poboljšaju uslove za subvencionisanje skladišta na određenim područjima Srbije.

Sednici je predsedavao Marijan Rističević, predsednik Odbora.

Sednici su prisustvovali sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Radovan Jančić, dr Žarko Bogatinović, Zvonimir Đokić, Arpad Fremond, Veroljub Matić, Marjana Maraš, Nada Lazić, Milorad Mirčić, Vladimir Đurić, Marko Gavrilović, Tijana Davidovac, Dalibor Radičević, Dragan Jovanović, prof. dr Miladin Ševarlić i Miroslav Aleksić.


Odbori vezani za ovu aktivnost


Video (1)

Sreda, 5. jul 2017. | 14. sednica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu 05.07.2017.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
petak, 19. april