Četvrtak, 4. april 2013.

14. sednica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova

Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova održao je danas sednicu na kojoj je razmotren položaj Romkinja, povodom 8. aprila, Međunarodnog dana Roma, a u okviru akcije Mesec dana romsko-ženskog aktivizma, 8. mart – 8. april 2013. godine, koji realizuju Romska ženska mreža Srbije i Misija OEBS-a u Srbiji.


Sednici su prisustvovali predstavnici Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, predstavnici nezavisnih državnih organa, međunarodnih organizacija i ženskih romskih organizacija.
Predsednik Odbora Meho Omerović je, otvarajući sednicu, naveo da su i danas ključni problemi romske populacije obrazovanje, uslovi stanovanja, zapošljavanje i zdravstvena zaštita. Romkinje su naročito osetljiva kategorija stanovništva, imajući u vidu njihovu izloženost nasilju, nizak nivo obrazovanja i ekonomsku zavisnost, naveo je Omerović. Predsednik Odbora ukazao je i na veoma nepovoljne statističke podatke koji se odnose na Romkinje, njihov prosečni životni vek iznosi 48 godina, a samo trećina završi osnovnu školu. Prema Istraživanju višestrukih pokazatelja stanja i položaja dece i žena iz 2011 godine, koje su sproveli UNICEF i Republički zavod za statistiku, čak 14% romskih devojčica uzrasta od 15 do 19 godina se udalo pre navršene 15. godine, a jedna trećina je rodila i prvo dete pre svog 18. rođendana. Gotovo polovina mladih Romkinja u starosnoj grupi od 15 do 19 godina je u venčanom ili nevenčanom braku (44 odsto), ukazao je Omerović.
Pola Tide, v.d. šefa Misije OEBS-a u Srbiji je istakla da je ostvarivanje ljudskih prava i pružanje jednakih šansi osnovni preduslov za postizanje demokratskog društva jednakih mogućnosti i rodne ravnopravnosti. Tide je naglasila podršku Misije OEBS-a svim merama i aktivnostima države i civilnog sektora usmerenim na tom polju.
O Strategiji za unapređivanje položaja Roma u Republici Srbiji i Akcionom planu za sprovođenje ove Strategije, koji je u izradi, govorila je Slavica Vasić iz Kancelarije za ljudska i manjinska prava. O položaju Romkinja i stanju ljudskih prava Romkinja izlagala je Vera Kurtić ispred Romske ženske mreže. Dobre prakse na lokalnom nivou u rešavanju pitanja Romkinja prikazala je aktivistkinja organizacije Trenipe, dok je o Romkinjama zaposlenim u institucijama državne i lokalne uprave govorila Radmila Zećirović, lokalna romska koordinatorka za grad Novi Sad. Slavica Rakić iz organizacije Romani Cikna ukazala je na ulogu civilnog društva u izgradnji mehanizama za postizanje rodne ravnopravnosti.
Tokom rasprave koja je usledila, poverenica za ravnopravnost Nevena Petrušić i predstavnici Uprave za rodnu ravnopravnost Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, kao i predstavnica Zaštitnika građana, govorili su o primeni zakona, strategija i akcionih planova koji se odnose na pitanja rodne ravnopravnosti i položaja romske populacije u Srbiji.
Članovi Odbora istakli su važnost afirmativnih mera za poboljšanje položaja Roma, a posebno su istakli značaj njihovog zapošljavanja u organima državne uprave i lokalne samouprave, kao dobar način inkluzije u društvo.

Sednici je predsedavao predsednik Odbora Meho Omerović.


Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
nedelja, 5. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja