Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti

10. maj 2018. Članovi tri odbora Narodne skupštine u razgovoru sa izvestiocima Venecijanske komisije
Četvrtak, 10. maj 2018.
Članovi tri odbora Narodne skupštine razgovarali sa izvestiocima Venecijanske komisije
Članovi Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu i Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova sastali su se u Domu Narodne skupštine sa izvestiocima Venecijanske komisije.
Predsednik Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Đorđe Komlenski, upoznao je izvestioce Venecijanske komisije sa održanim javnim raspravama o Radnom tekstu izmena Ustava Srbije u oblasti pravosuđa, u kojima je učestvovala struka, nevladine organizacije, kao i zainteresovani građani. Komlenski je naveo da su amandmani predloženi na inicijativu Vlade Srbije, odnosno resornog Ministarstva pravde. On je sagovornicima izneo i svoj stav po pitanju predloženog izmeštanja izbora nosioca pravosudnih funkcija iz Narodne skupštine.
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović, istakao je da je sudstvo u našem sistemu vlasti nezavisno i da sudovi sude na osnovu zakona u skladu sa Ustavom, ali da ima prostora i potrebe za daljim unapređenjem ove oblasti, kao i da je Srbija svesna značaja ovog pitanja, naročito u procesu pristupanja Evropskoj uniji, u skladu sa Akcionim planom za Poglavlje 23.
U raspravi koja je vođena, učestvovali su i članovi Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Neđo Jovanović i Sreto Perić, zamenica predsednika Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo Gordana Čomić i zamenica predsednika Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Maja Videnović. Članovi tri odbora složili su se da su određene izmene kroz ustavne amandmane u pravosudnom sistemu neophodne radi modernizacije rada, ali i da je u tom procesu neophodna dobra komunikacija svih relevantnih aktera.
Izvestioci Venecijanske komisije interesovali su se za stavove članova relevantnih odbora Narodne skupštine, istakavši da je jedan od najvažnijih reformskih koraka, u vezi sa preporukama Evropske komisije, obaveza izmene Ustava Srbije u cilju jačanja efikasnijeg i nezavisnijeg pravosuđa.