Седнице одбора ван седишта Народне скупштине

Димитровград

Петак, 19. јун 2015.

33. sednica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova

Na sednici održanoj 19. juna, koja je održana u Dimitrovgradu, članovi Odbora diskutovali su o ulozi nacionalnih saveta nacionalnih manjina i lokalnih zajednica u ostvarivanju prava nacionalnih manjina, i o ostvarivanju prava na informisanje na jeziku nacionalnih manjina.


Sednicu je otvorio predsednik Odbora Meho Omerović ukazavši da je završetak procesa privatizacije medija u Srbiji došao do samog kraja i podsećajući da je krajnji rok 1. jul ove godine. Naveo je da Ministarstvo kulture i informisanja ima odbrambeni stav kada su u pitanju medijski zakoni, ističući da su usvojeni zakoni usklađeni sa propisima Evropske unije.

Predstavnici nacionalnih manjina su od samog početka imali dosta primedbi i sugestija na set medijskih zakona koji su usvojeni prethodne godine, i s tim u vezi doneli su više zaključaka koji su upućeni Ministarstvu kulture i informisanja na razmatranje, naveo je Omerović.

Predstavnici Ministarstva su apostrofirali da privatizacija medija ni na koji način ne ukuda informisanje na jeziku nacionalnih manjina, ističući da budući vlasnik medija ima zakonsku obavezu da narednih pet godina ne sme menjati programsku šemu.

Meho Omerović je učesnicima skupa naveo da će Odbor podržati predstavnike nacionalnih saveta nacionalnih manjina u onim zaključcima koji su u nadležnosti ovog Odbora.

Učesnici su ukazali na problem koji će nastati ukoliko dođe do privatizacije medija koji emituju program na jezicima nacionalnih manjina i finansiraju se iz budžeta lokalne samouprave, jer smatraju da će na taj način doći do njihovog gašenja. Oni su se pozvali na obaveze Republike Srbije, naročito u vezi sa Poglavljem 23 u pristupanju Evropskoj uniji, s obzirom da je Nacrtom akcionog plana za to Poglavlje predviđena obaveza stabilnog finansiranja kojim se garantuje održivost medija na manjinskim jezicima.

Na kraju sednice je dogovoreno da će Odbor zatražiti hitne konsultacije sa Ministarstvom kulture i informisanja u vezi sa ovim pitanjima i preduzeti druge mere iz svoje nadležnosti u vezi sa zaštitom prava na informisanje na jezicima nacionalnih manjina.

Pored članova Odbora, na sednici su učestvovali predstavnici nacionalnih saveta nacionalnih manjina i to bugarske, rumunske, vlaške i makedonske nacionalne manjine. Takođe, učešće su uzeli i predstavnici lokalne samouprave, medija i nevladinih organizacija iz Dimitrovgrada, Bosilegrada, Pirota i Zaječara.

Sednici je predsedavao predsednik Odbora Meho Omerović.

Димитровград: Фото галерија

Остале седнице овог одбора

Петак, 15. новембар 2019. 24. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Панчево Има фотографија Има видео снимака
Понедељак, 6. новембар 2017. 13. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Суботица Има фотографија Има видео снимака
Четвртак, 10. децембар 2015. 38. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Нови Сад Има фотографија
Петак, 27. новембар 2015. 36. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Зрењанин
Петак, 19. јун 2015. 33. седница Одборa за људска и мањинска права и равноправност полова Димитровград
Четвртак, 23. април 2015. 26. седницa Oдбора за људска и мањинска права и равноправност полова Сјеница
Уторак, 18. новембар 2014. 15. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Врњачка Бања Има фотографија Има видео снимака
Понедељак, 20. септембар 2010. Двадесет шеста седница Одбора за равноправност полова Житиште Има фотографија
Понедељак, 28. септембар 2009. Тринаеста седница Одбора за равноправност полова Ниш
Субота, 13. октобар 2007. Пета седница Одбора за међунационалне односе Кикинда Има фотографија

Обратите се одбору Народне скупштине

Попуните формулар и пошаљите поруку

Уколико желите да се обратите неком од одобра Hародне скупштине, попуните формулар приказан испод са неопходним подацима и кликните на дугме Пошаљи.

**Од три понуђена контакта (телефон, адреса и e-mail адреса) обавезно је попунити барем један.

Порука може имати максимално 1000 карактера.

Поља обележена звездицом (*) су неопходна да бисте послали формулар.

Седнице одбора ван седишта Народне скупштине се организују и ова подстрана је израђена уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и Швајцарске агенције за развој и сарадњу (СДЦ), у оквиру пројекта „Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине”.
Ставови и садржај на овој подстрани не представљају нужно становиште УНДП и СДЦ.