Среда, 10. март 2021.

наставак Седме седнице Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику

На седници Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику, која је прекинута 18. фебруара 2021. године, члановима Одбора представљен је Годишњи извештај Секретаријата Енергетске заједнице о напретку Републике Србије у имплементацији прописа из области енергетике.


Годишњи извештај је представио Јанез Копач, директор Секретаријата Енергетске заједнице, подсетивши да је Енергетска заједница формирана 2006. године и да уговорне стране чине Европска унија као целина и осам уговорних страна из региона Југоисточне Европе и Црног мора. Србија је као оснивач, постала чланица 2006. године. Навео је да Секретаријат ЕнЗ има обавезу да прати спровођење правних тековина ЕУ, да прати стање у области електричне енергије, гаса, животне средине, обновљиве енергије, нафте и енергетске ефикасности.

Према речима Копача, циљ је привући инвестиције у производњу електричне енергије и мреже како би се обезбедило стабилно и стално снабдевање енергијом, које је кључно за економски развој и социјалну стабилност, као и успостављање интегрисаног тржишта, тако што ће се омогућити прекогранична трговина енергијом.

Јанез Копач је истакао да је Србија на водећем месту у региону у сектору електричне енергије и у области нафтних резерви, али да последњих година губи прво место у сектору гаса и коришћењу обновљивих извора енергије.

Изнео је да процес раздвајања ЕМС није још окончан у складу са Трећим енергетским пакетом, и изразио оптимизам да ће то бити решено изменама законског оквира.

Као велики проблем који погађа цео регион, истакао је да су субвенције за производњу електричне енергије из угља и даље веће од субвенција електричне енергије из обновљивих извора енергије. Говорио је о коефицијенту емисије сумпор диоксида који је релативно висок и прави проблем у области заштите животне средине. С тим у вези, неопходно је да велике термоелектране попут Костолца и Николе Тесле, термоелектране Нови Сад и Панчево имају уграђене филтере за одсумпоравање. Неопходно је прећи што више на обновљиве изворе енергије попут енергије сунца, воде, ветра и биомасе и изразио задовољство што ће се пред скупштином ускоро наћи и нови закон о обновљивим изворима енергије.

Седници је присуствовала и министарка енергетике и рударства проф. др Зорана Михајловић, која је подсетила чланове Одбора и учеснике да ће се пред народним посланицима ускоро наћи сет од четири закона који се односе на област енергетике и заштите животне средине. Ови закони су пре свега основа за нове инвестиције, нарочито у обновљиве изворе енергије, ветро-паркове и соларне панеле. Такође, додала је да је од великог значаја за Србију сарадња са Енергетском заједницом и са Агенцијом за енергетику.

На седници је говорио и Дејан Поповић, директор Агенције за енергетику Републике Србије, који је том приликом истакао да Агенција нема надлежност за решавање питања која им Секретаријат Енергетске заједнице ставља на терет.

Седници је председавао председник Одбора Верољуб Арсић, а присуствовали су следећи чланови и заменици чланова Одбора: др Александра Томић, Гојко Палалић, Јасмина Каранац, Тихомир Петковић, Адријана Пуповац, Весна Стамболић, Снежана Петровић, Милош Банђур, Наташа Љубишић, Соња Влаховић, Невенка Костадинова, Ана Белоица, Снежана Пауновић, Угљеша Марковић, Војислав Вујић и Мина Китановић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Среда, 10. март 2021. | наставак Седме седнице Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику 10.03.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја