10. мај 2018. Чланови три одбора Народне скупштине у разговору са известиоцима Венецијанске комисије

10. мај 2018. Чланови три одбора Народне скупштине у разговору са известиоцима Венецијанске комисије

Четвртак, 10. мај 2018.

Чланови три одбора Народне скупштине разговарали са известиоцима Венецијанске комисије

Чланови Одбора за уставна питања и законодавство, Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу и Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова састали су се у Дому Народне скупштине са известиоцима Венецијанске комисије.


Председник Одбора за уставна питања и законодавство Ђорђе Комленски, упознао је известиоце Венецијанске комисије са одржаним јавним расправама о Радном тексту измена Устава Србије у области правосуђа, у којима је учествовала струка, невладине организације, као и заинтересовани грађани. Комленски је навео да су амандмани предложени на иницијативу Владе Србије, односно ресорног Министарства правде. Он је саговорницима изнео и свој став по питању предложеног измештања избора носиоца правосудних функција из Народне скупштине.

Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић, истакао је да је судство у нашем систему власти независно и да судови суде на основу закона у складу са Уставом, али да има простора и потребе за даљим унапређењем ове области, као и да је Србија свесна значаја овог питања, нарочито у процесу приступања Европској унији, у складу са Акционим планом за Поглавље 23.

У расправи која је вођена, учествовали су и чланови Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу Неђо Јовановић и Срето Перић, заменица председника Одбора за уставна питања и законодавство Гордана Чомић и заменица председника Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Маја Виденовић. Чланови три одбора сложили су се да су одређене измене кроз уставне амандмане у правосудном систему неопходне ради модернизације рада, али и да је у том процесу неопходна добра комуникација свих релевантних актера.

Известиоци Венецијанске комисије интересовали су се за ставове чланова релевантних одбора Народне скупштине, истакавши да је један од најважнијих реформских корака, у вези са препорукама Европске комисије, обавеза измене Устава Србије у циљу јачања ефикаснијег и независнијег правосуђа.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5