Среда, 8. децембар 2010.

Чланови одобра за иностране послове и европске интеграције разговарали са члановима ПГП са Србијом у хрватском Сабору

Чланови одобра за иностране послове и европске интеграције Народне скупштине разговарали су данас са члановима Посланичке групе пријатељства са Србијом у хрватском Сабору о европскиом интеграцијама две земље, са посебним освртом на искуства Републике Хрватске у том процесу.



Чланови одобра за иностране послове и европске интеграције Народне скупштине разговарали су данас са члановима Посланичке групе пријатељства са Србијом у хрватском Сабору о европскиом интеграцијама две земље, са посебним освртом на искуства Републике Хрватске у том процесу.

Председник Одбора за иностране послове проф.др Драгољуб Мићуновић, поздрављајући госте из Сабора, истакао је да ће добра регионална сарадња допринети да у будућности будемо препознати по њој, а не по нашој прошлости, како је то до сада било. Говорећи о очекивањима грађана од европских интеграција он је истакао улогу парламената у сарадњи са цивилним сектором и грађанима, што може да допринесе њиховом бољем разумевању процеса интеграција и користи које појединац добија уласком земље у ЕУ.

Председник Одбора за европске интеграције Ласло Варга упознао је колеге из Хрватске са тренутним активностима Одбора на изради одговора на упитник Европске комисије, у делу који се односи на парламент, а који ће бити припремљени и усвојени до краја следеће недеље. Он је додао и да важан сегмент рада Обора представљају пројекти прекограничне сарадње финансирани из предприступних фондова Европске уније.

Невен Мимица, потпредседник Сабора и председник Групе хрватско-српског пријатељства истакао је задовољсво наставком сарадње са Народном скупштином, који је допринео подизању укупног развоја билатералних односа и стварању атмосфере међусобног поверења, која је важна, како на региолном, тако и на нивоу ЕУ. Он је изразио задовољство што су европске интеграције тема овог сусрета и пренео искуства Хрватске на путу европских интеграција, оценивши допринос Сабора важним за укупну реформу друштва и преговарачког процеса. Он је пренео српским колегама методологију парламентарног рада којом је Сабор усвојио 500 европских закона у периоду од 10 година и оценио приступ Србије, која се унапред припремила за упитник Европске комисије користећи искуства других земаља, као добар. Он је поновио да се Хрватска залаже за прикључење земаља региона ЕУ, што представља гаранцију укупне стабилности региона. Говорећи о прекограничној сарадњи Мимица је додао да поред могућности коришћења предприступних фондова ЕУ за прекограничне пројекте, можемо да се припремамо за реализацију заједничких великих пројеката финансираних из структурних фондова ЕУ, али и за заједничко учествовање у реализацији подунавске стратегије за коју је ЕУ определила 25 милијарди евра. Он је најавио да ће посланици следеће године у Хрватској имати прилике да разговарају о оцени и доприносу парламената надзору над спровођењем закона и стањем у области поштовања права националних мањина у Србији и Хрватској.

У разговору је оцењено да добра сарадња група пријатељстава и одбора за иностране послове и европске интеграције у Народној скупштини и Сабору треба да буду добар пример и другим радним телима за унапређење односа и размену парламентарне праксе.

Председник Групе пријатељства са Хрватском у Народној скупштини Јанко Веселиновић упознао је колеге да групе пријатељстава у Народној скупштини и Сабору броје 43 члана, што је једна десетина свих народних посланика и заступника и представља својеврстан потенцијал партнерства Србије и Хрватске на путу ка ЕУ, али сутра и за партнерство унутар ЕУ.