Петак, 25. јун 2010.

Чланови Радне групе за права детета Народне скупштине разговарали са делегацијом из Јерменије

Чланови Радне групе за права детета Народне скупштине Снежана Стојановић-Плавшић, председница Одбора за смањење сиромаштва и координаторка Радне групе и Мехо Омеровић, председник Одбора за рад, борачка и социјална питања разговарали су данас са делегацијом из Јерменије о разлозима за постојање Радне групе, њеној функцији и досадашњим резултатима рада.



Чланови Радне групе за права детета Народне скупштине Снежана Стојановић-Плавшић, председница Одбора за смањење сиромаштва и координаторка Радне групе и Мехо Омеровић, председник Одбора за рад, борачка и социјална питања разговарали су данас са делегацијом из Јерменије о разлозима за постојање Радне групе, њеној функцији и досадашњим резултатима рада.

У разговору са делегацијом, координаторка Радне групе за права детета Снежана Стојановић-Плавшић, истакла је важност формирања Радне групе у Народној скупштини. Она је навела да је мотив за њено формирање био интегрисано бављење питањем права и положаја деце у Србији и жеља да се, у оквиру парламентарних надлежности, ради на решавању проблема са којима се деца суочавају. То је радно тело које има већи значај од одбора Народне скупштине, јер му председава председница Скупштине, а чланови су и сви потпредседници, из редова свих послничких група заступљених у НСРС. Радна група разматра законске предлоге са акпекта значаја за питања дечјих права, прати примену донетих закона и њихов утицај на положај деце у друштву и у свој рад укључује децу, дајући им могућност да дирекотно утичу на креирање политике која се њих тиче. Један од циљева Радне групе је подизање свести у друштву о важности решавања проблема деце и значају остваривања дечјих права. Стојановић-Плавшић је истакла добру сарадњу Радне групе са другим институцијама система које се баве питањем заштите деце, као што су Савет за права детета Владе Републике Србије, заменик Заштитника грађана задужен за права детета, као и другим органима извршне власти, локалне самоуправе и невладиним сектором.

Члан радне групе Мехо Омеровић оценио је разговор са делегацијом из Јерменије као обострано користан. Он је упознао делегацију са успостављањем законодавниог оквира који омогућава рад на питањима заштите и положаја деце у Србији након 2000. године. Он је посебно нагласио значај усвајања Националог плана акције за децу до 2015. године, као и доношење законског решења којим се насиље у породици третира као посебно кривично дело. Он је најавио доношење сета закона који регулишу област санкционисања залостављања деце до краја ове године, као да ће усвајањем новог Половника Народне скупштине бити формиран стални одбор, који ће се бавити праћењем положаја и права детета.

У разговору је оцењено да је Србија значајно напредовала у погледу креирања амбијента за заштиту права детета, а посебна пажња у разговору је посвећена институцији заменика Заштитника грађана за права детета и његовој сарадњи са Народном скупштином. Јерменска делегација је оценила да ће сусрет са члановима Радне групе за права детета Народне скупштине дати нов допринос сарадњи Србије и Јерменије. Делегација се у Србији упознала са институцијама задуженим за остваривање људских права, регионалим плановима за заштиту деце и сарадњом државних и невладиних институција. Они су оценили веома значајним упознавање са искуствима Србије у погледу укључивања деце у састављање акционих планова за децу, њихову реализацију и мониторинг, као и са важношћу постојања институције заменика Заштитника грађана за права детета, који у Јерменији ткава институција не постоји. Јерменски парламент нема радно тело које се посебно бави питањем дечјих права и искуство Србије биће им од великог заначаја и помоћи.

Делегација из Јерменије, коју чине представници Министарства рада и социјалних питања, Министарства за територијалну администрацију, Националне службе за статистику, руководиоци јединица за заштиту деце у покрајинама Лори и Тавуш, као и представници УНИЦЕФ-а из Јерменије бораве у посети Београду у организацији УНИЦЕФ-а.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
понедељак, 6. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја