Петак, 6. октобар 2017.

Чланови ПГП са Индонезијом угостили делегацију ПГП са Србијом у Парламенту Индонезије

Чланови Посланичке групе пријатељства са Индонезијом Народне скупштине Републике Србије разговарали су са члановима делегације Посланичке групе пријатељства са Србијом Парламента Индонезије која борави у радној посети Републици Србији.


Председница ПГП са Индонезијом Љиљана Малушић истакла је да између Републике Србије и Републике Индонезије постоје традиционално пријатељски односи и добра билатерална сарадња у различитим областима. Овом приликом, председница се захвалила на принципијелном ставу Индонезије по питању очувања суверенитета и територијалног интегритета Републике Србије као и брзој реакцији и помоћи коју је Индонезија пружила Србији у процесу санирања поплава 2014. године. Малушић је информисала присутне да ПГП са Индонезијом у Народној скупштини броји 30 чланова, са константном тенденцијом ширења. Истакла је и добру међупарламентарну сарадњу и закључила да постоји простор за њено даље унапређење на свим нивоима.

Председница је изразила задовољство поводом интензивирања економске сарадње у виду отварања фабрике нудли индонежанске компаније „Индофуд“ у Инђији и доласком компаније „Етира“ , која у наредном периоду планира отварање фабрике и запошљавање преко 350 радника. Такође, како је рекла, постоји простор за унапређење у области културе и образовања, при чему је посебно похвалила програм размене студената и стипендирање српских студената од стране Владе Индонезије.

Председник ПГП са Србијом Парламента Индонезије, Микаел Јено изразио је задовољство поводом посете индонежанске делегације Народној скупштини која ће значајно допринети унапређењу сарадње на овом нивоу, посебно имајући у виду потписани Меморандум о сарадњи између парламената Србије и Индонезије. Јено се сложио са тим да између Србије и Индонезије постоје традиционално пријатељски односи и добра сарадња о чему сведоче и званичне посете Индонезији од стране највиших српских државних званичника у претходних неколико година, потписивање билатералних споразума, као и програма студентских размена између земаља.

Јено је овом приликом похвалио и поступање Републике Србије током мигрантске кризе и у том смислу изразио наду за отварањем те теме на предстојећем 137. заседању Интерпарламентарне уније. Такође, сложио се и да је економска сарадња значајно унапређена, истичући раст економске размене од 248 одсто у периоду од 2012-2016, као и сарадња у области културе и образовања, и додао да постоји простор за унапређење сарадње у областима попут безбедности и одбране.