14. март 2013. Чланови ПГП са Великом Британијом у Народној скупштини и чланови ПГП са Србијом у Парламенту Велике Британије

14. март 2013. Чланови ПГП са Великом Британијом у Народној скупштини и чланови ПГП са Србијом у Парламенту Велике Британије

Четвртак, 14. март 2013.

Чланови ПГП са Великом Британијом у Народној скупштини разговарали са члановима ПГП са Србијом у Парламенту Велике Британије

Чланови Посланичке групе пријатељства са Великом Британијом у Народној скупштини разговарали су данас у Дому Народне скупштине са члановима Посланичке групе пријатељства са Србијом у Парламенту Велике Британије.


Председница Посланичке групе др Дијана Вукомановић је, поздрављајући госте, истакла значај сарадње Србије и Велике Британије у заједничком суочавању са изазовима у Европи, као што су економска и социјална криза, јаз између гласача и институција и озбиљне претње миру и стабилности. Овај први сусрет две посланичке групе пријатељства је прилика да се договори будућа сарадња и успоставе непосредни контакти парламентараца, рекла је Дијана Вукомановић и подсетила на пријатељство две земље које траје 176 година и историјске везе које су успостављене током Првог и Другог светског рата. Говорећи о актуелној политичкој ситуацији, истакла је да се пред Србијом отварају европска врата и да су решење косовске кризе и приближавање евроинтеграцијама два изазова са којим се наша земља у овом тренутку суочава. Председница ПГП упознала је госте из Велике Британије са радом Народне скупштине и указала на значај који искуства британског Парламента могу имати за унапређење рада Народне скупштине. Посебно се осврнула на подршку коју Вестминстерска фондација за демократију пружа Народној скупштини у циљу јачања њених демократских капацитета. Др Дијана Вукомановић је унапред изразила захвалност за допринос који ће Посланичка група британског Парламента имати у побољшању репутације Србије у свету.
Председавајаћа Групе пријатељства са Србијом у Парламенту Велике Британије Карен Ламли изразила је очекивање да ће будућа сарадња са посланичком групом у Народној скупштини допринети унапређењу међупарламентарне сарадње Србије и Велике Британије. Оценила је да искуства из рада британског Парламента могу помоћи јачању капацитета народних посланика, посебно у остваривању контролне функције над законодавним процесом и радом Владе. Карен Ламли је истакла да је потврђивање кандидатуре важан корак за Србију и да Велика Британија даје подршку нашем учлањењу у Европску унију.
Чланови Посланичке групе британског Парламента, представници Лабуристичке и Конзервативне партије су, обраћајући се народним посланицима, такође истакли да желе да виде Србију као чланицу Европске уније и изразили наду да ће бити у прилици да помогну у решавању најважнијих проблема са којима се суочава Србија. По њиховом мишљењу, сва пажња Европе ће, од момента када се нађе решење за Косово, бити усмерена на придруживање Србије Европској унији.
Колегама из Велике Британије обратили су се чланови Посланичке групе пријатељства у Народној скупштини који су присуствовали овом састанку. Сложили су се у оцени да овај вид сарадње пружа могућност да у будућности два парламента непосредније и још боље сарађују. Између две посланичке групе договорена је ближа сарадња и стална комуникација, а у циљу размене искустава Посланичка група британског Парламента упутила је позив члановима Посланичке групе пријатељства у Народној скупштини да посете Парламент Велике Британије.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја