11. јун 2015. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са делегацијом Парламента Словачке

11. јун 2015. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са делегацијом Парламента Словачке

Четвртак, 11. јун 2015.

Чланови Одбора за спољне послове и Одбора за уставна питања и законодавство разговарали са делегацијом Парламента Словачке

Чланови Одбора за спољне послове и Одбора за уставна питања и законодавство, састали су се у Народној скупштини са делегацијом Посланичке групе пријатељства са земљама Западног Балкана Парламента Републике Словачке, коју предводи потпредседница Парламента и председница ПГП са земљама Западног Балкана Јана Лашакова (Jana Laššakova).


***
Председница Одбора за спољне послове Александра Ђуровић је у разговору са словачком парламентарном делегацијом истакла да је први спољнополитички приоритет Србије чланство у Европској унији и да по том питању постоји консензус у Народној скупштини. Од изузетне важности би било да се прва преговарачка поглавља са Европском унијом отворе до краја ове године, нагласила је Александра Ђуровић.

Председница Одбора за спољне послове је указала и да су приоритети Србије очување територијалног интегритета и регионална сарадња и одржавање добросуседских односа. Србија је посвећена нормализацији односа са Приштином и примени Бриселског споразума, навела је Ђуровић и изразила захвалност на принципијелном ставу Словачке и непризнавању самопроглашене независности Косова.

Саговорници су се сложили да је Србија, као највећа држава региона, главни чинилац регионалне стабилности, и да добри регионални односи доприносе економском просперитету и европској перспективи држава Западног Балкана.

Потпредседница Парламента Словачке и председница ПГП са земљама Западног Балкана Јана Лашакова, истакла је да Словачка подржава европске интеграције Србије и интензивне реформе које спроводи. Она је, током разговора, посебно нагласила добар положај словачке националне мањине у Србији и остварена права на образовање и информисања на матерњем језику.

На састанку је било речи и о заступљености и функцијама које жене обављају у српском и словачком Парламенту.

Састанку су присуствовале заменица председнице Одбора др Дијана Вукомановић и чланица Одбора др Александра Томић.

***
Председник Одбора за уставна питања и законодавство др Александар Мартиновић упознао је колеге из Словачког Парламента са делокругом рада Одбора коме председава и објаснио процедуру предлагања закона у Републици Србији, наводећи да највећи број предлога закона који се упућују Народној скупштини долази од Владе.

Александар Мартиновић је истакао да цени подршку Словачке Србији по питању европских интеграција и посебно се захвалио на принципијелном ставу Словачке по питању непризнавања једнострано проглашене независности Косова и Метохије. Мартиновић је рекао да се Србија залаже за пуну имплементацију Бриселског споразума и оценио да привремене институције на КиМ недовољно раде на имплементацији оног дела Споразума који се односи на формирање заједнице српских општина.

Говорећи о односима Србије са другим државама, Мартиновић је навео да Србија води избалансирану спољну политику и да је у обавези да на путу ка Европској унији усклади своју спољну политику са спољнобезбедносном политиком Европске уније. Мартиновић је истакао да Србија не може да уведе санкције Руској Федерацији, имајући у виду историјске, политичке и економске интересе и односе Србије и Русије.

Потпредседница Парламента Словачке и председница ПГП са земљама Западног Балкана Јана Лашакова захвалила је Србији на стварању услова за очување културног и језичког идентитета словачке националне мањине, оценивши да би Србија у том смислу требало да послужи као добар пример другим државама. Јана Лашакова је понудила искуство своје земље на путу ка Европској унији и изразила наду да ће се и привредни односи две земље у будућности подићи на виши ниво.

Саговорници су заједнички оценили да би сарадњу Србије и Словачке требало интензивирати и на парламентарном нивоу.

Састанку су присуствовали и народни посланици Гордана Чомић, Жарко Мићин и Драган Половина.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2