18. март 2013. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са делегацијом Одбора за спољну политику Парламента Данске

18. март 2013. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са делегацијом Одбора за спољну политику Парламента Данске

Понедељак, 18. март 2013.

Чланови Одбора за спољне послове разговарали са делегацијом Одбора за спољну политику Парламента Данске

Чланови Одбора за спољне послове разговарали су данас, у Дому Народне скупштине, са делегацијом Одбора за спољну политику данског парламента, коју је предводио председник тог Одбора Јепе Кофод.


На састанку је било речи о европским интеграцијама Србије, питању Косова и Метохије, парламентарним и билатералним односима Србије и Данске и могућностима унапређења економске и билатералне сарадње две земље. Такође, размењена су мишљења и искуства о надлежностима и раду два одбора у српском и данском парламенту.
Како је оценио председник Одбора за спољне послове Милош Алигрудић, постоји потреба да се успостављањем интензивнијих контаката унапреде парламентарни односи и продуби економска сарадња Србије и Данске. Председник Одбора упознао је саговорнике са званичним политичким ставом владајуће коалиције по питању европских интеграција и Косова и Метохије. Износећи тај став, истакао је да је од стране власти у Србији добро примљен став о подршци Данске уласку Србије у ЕУ, али је истакао и кључне разлике у ставу Демократске странке Србије, којој он припада, по овим питањима. Како је навео Алигрудић, Србија не треба да буде члан Европске уније, што, с друге стране, не сме да буде препрека за успостављање добрих билатералних и економских односа са Европском унијом и њеним чланицама појединачно. По речима председника Одбора, апсурдно је од Србије тражити да се одрекне дела своје територије у замену за чланство у ЕУ. Он је додао и да би кључно питање статуса Косова и Метохије требало вратити у окриље Уједињених нација.
Шеф данске делегације Јепе Кофод представио је надлежности Одбора за спољну политику данског парламента, при чему је као кључну ставку нагласио да Влада мора да има сагласност парламента по било ком спољнополитичком питању. Одбор, између осталог, раматра и питање признавања нових држава у свету. Кофод је изнео став који иде у прилог јачању билатераних односа Србије и Данске и размени искуства по питању регионалне сарадње. Он је похвалио напредак који је Београд постигао у дијалогу са Приштином и изразио уверење да ће исход дијалога бити добијање датума за почетак преговора о чланству Србије у ЕУ. Председник Одбора Кофод изразио је и разумевање за тежину и озбиљност косовког питања за Србију.
Састанку су присуствовали и народни посланици Ирена Вујовић, Борко Стефановић, Љубиша Стојмировић, Санда Рашковић Ивић, Злата Ђерић и Жељко Сушец.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја