Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

21. новембар 2024. Учесници састанка
Четвртак, 21. новембар 2024.
Чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду разговарали са делегацијом Чешке Републике
Председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Маријан Ристичевић и чланови Одбора, састали су се у Народној скупштини са делегацијом Чешке Републике, коју предводи председник Одбора за пољопривреду у Већу посланика Парламента Чешке Михал Кучера.
Маријан Ристичевић је истакао да је Чешка за Србију значајна земља, са којом има традиционално добре односе.
Навео је да се Одбор за пољопривреду, шумарство и водопривреду, по питању пољопривредне политике залаже за обнову прехрамбеног суверенитета Србије и прехрамбене сигурности наше земље. Навео је да је за Одбор веома битна његова кнтролна функција и надзор над радом надлежног Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Ристичевић је у разговору указао да су подстицаји који Влада даје пољопривреди све већи, наводећи да је 2012. године издвојено 165 милиона евра, а да је у предлогу буџета за 2025. годину, о коме Народна скупштина треба да расправља на наредној седници, у понедељак, предложено седам пута више новца за подстицаје, милијарду и 250 милиона евра.
Ристичевић је нагласио да је битан и начин прерасподеле тих средстава, те да подстицајима треба усклађивати билансе потреба, што још увек није случај. Он је изнео став да подстицаје треба специјализовати за мања пољопривредна газдинства, за одређену врсте производње, чиме се онда обезбеђује њихова доходовна сигурност. Оценио је да нема ефеката ако се субвенционише ратарска производња, док фали 1.5 милион свиња и преко 200 хиљада говеда.
Председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду је истакао да Влада под притисдком протеста пољопривредника доноси одлуке које нису у интересу развоја пољопривреде.
Председник Одбора за пољопривреду у Већу посланика Парламента Чешке Михал Кучера сложио се да Србија и Чешка имају традиционално добре односе и истакао да подржава све видове будуће сарадње у области пољопривреде. Истакао је да Чешка може да пружи подршку искуствима из сточарства, као и по питању извоза говеда у Србију, имајући у виду да је она међу највећим извозницима говеда у Европској унији.
Кучера је оценио да постоји простор за ближу сарадњу по питању увоза воћа, поврћа и вина из Србије. Навео је и да управе за ветерину две државе имају дуготрајне и добре односе, нарочито у издавању сертификата за извоз животиња.
Састанку су присуствовали и чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Ивана Стаматовић, Јожеф Тобиаш и Слободан Николић, као и члан Сената Парламента Чешке Јозеф Базала, члан Одбора за пољопривреду у Већу посланика Парламента Чешке Јозф Кот и заменик амбасадора Чешке Петр Шмејкал.
Саговорници су разменили мишљења и искуства по питању привлачења младих да остају у селу и да се баве пољопривредом, имајући у виду да је напуштање села и одлазак у градове заједнички тренд у Србији и Чешкој, као и осталим земљама ЕУ. Оценили су да би изузетно корисна била и научна сарадња и размена студената пољоприврених факултета две земље.
Маријан Ристичевић је навео да би била и значајна подршка Чешке у либерализацији правила за ИПАРД фондове Европске уније.