29. јун 2018. Члан Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун и заменик председника Комитета за међународне послове Савета Федерације Андреј Климов

29. јун 2018. Члан Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун и заменик председника Комитета за међународне послове Савета Федерације Андреј Климов

Петак, 29. јун 2018.

Чланови Одбора за одбрану и унутрашње послове са делегацијом комитета за међународне послове и за одбрану и безбедност Савета Федерације Руске Федерације

Чланови Одбора за одбрану и унутрашње послове састали су се са Делегацијом комитета за међународне послове и за одбрану и безбедност Савета Федерације Руске Федерације која борави у посети Републици Србији.


Милован Дрецун је поздравио делегацију у име Одбора за одбрану и унутрашње послове и у име Одбора за Косово и Метохију, чији је председник, истичући да му је велика част што су међусобне посете парламентараца учестале и што се на тај начин продубљује парламентарна и билатерална сарадња и разматра актуелна безбедносно политичка ситуација.

Андреј Климов, заменик председника Комитета за међународне послове Савета Федерације, истакао је да се, у последње две године, клима, која се тиче међународне безбедносне ситуације, доста мењала и да није заобишла ни Русију. Додао је да је Русија, последњих десет година, вредно радила на унапређењу армије и економије, и на тај начин успела да изгради снажну међународну позицију. Климов је истакао да је међународна сарадња неопходна, како би се сачувала безбедносна ситуација Европе, али и шире, и да је поштовање суверенитета свих земаља основа за мир и стабилност. Он је додао да ће делегација одржати и састанак са делегацијом Европског парламента, на њихову иницијативу, као и са представницима америчког Сената, ове године у Русији, такође на њихову иницијативу.

Алексеј Кондратјев, заменик начелника Управе за међународне везе Апарата Савета Федерације, истакао је да је пријатељство Србије и Русије непроцењиво. Он је рекао да је сарaдња на нивоу војних вежби веома важна за две земље, као и сарадња преко ОДКБ-а (Организација Уговора о колективној безбедности), у којој је Србија земља посматрач.

Милован Дрецун је истакао да је принципијелни став Републике Србије, а који се тиче међународне ситуације, да изолације, санкције и звецкање оружјем појединих земаља, не могу решити проблем, већ само могу да изазову нове кризе и немире. Интерес је целе међународне заједнице, посебно Србије, да дође до побољшања односа између Москве и Вашингтона, јер, ако до сарадње дође, Србија ће имати значајно побољшан капацитет за јачање стратешког и билатералног партнерства. „Ви сте наши искрени пријатељи, и у нама ви имате искрене пријатеље, а ми управо од пријатеља очекујемо да разумеју позицију у којој се Србија налази“, истакао је Дрецун. Он је објаснио да је Србија у једном специфичном геополитичком окружењу, и да из тог разлога мора да води веома балансирану спољну политику. Навео је да Србија препознаје подршку Русије у виду стратешког опредељења Србије за улазак у Европску унију, као и став о војној неутралности. Када је реч о војној неутралности Србија сарађује са војним организацијама, као јединог начина за решавање интернационалних безбедносних изазова. Паралелно са успостављањем највишег степена сарадње Србије са НАТО-ом, као земља која није чланица, изграђује снажно билатерално партнерство на безбедносном плану и са Руском Федерацијом и проширује ангажовање у ОДКБ-у, где има статус парламентарног посматрача, а све је присутнија у војној компоненти ОДКБ-а.

„Кључни безбедносни изазов Србије јесте Косово и Метохија, и оно суштински опредељује и спољну политику и унутрашњу политику Србије“, рекао је Дрецун на састанку. Он је навео да је циљ Србије да се постигне компромисно решење о коначном статусу Косова и Метохије. То значи да Србија неће прихватити, нити признати, лажну државу Косово, нити отворити врата ка чланству у УН. „Циљ нам је да седнемо за сто и да решимо статус КиМ. То Срби и Албанци не могу сами да ураде, зато се све више говори о међународном форуму, на којем би се ово питање решило“, рекао је Дрецун. Ако буде успостављен овакав формат, Дрецун је рекао да види Русију као страну која би требало да учествује у томе.

Том приликом, Дрецун се још једном захвалио на подршци Русије у спречавању насилне сецесије Косова и Метохије, и додао да верује да ће Русија имати пуно разумевање у виђењу решавања овог проблема, и да ће наставити да пружа подршку Србији.

На састанку су изнети предлози да се у Београду, почетком новембра, организује међународна конференција, којом би се обележила стогодишњица завршетка Првог светског рата, а на којој би се могле сумирати грешке које су се одразиле и на данашњицу и на одрживост светског поретка, уопште. Такође, парламентарци су разговарали и о организовању фудбалског меча, у духу актуелног светског првенства, на којем би учествовали парламентарци и из Италије и Аустрије, а што би имало за циљ јачање сарадње билатералних односа поменутих земаља.

Састанку су присуствовали и народни посланици мр Иван Костић, Александар Марковић и Мирослав Лазански.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5