Уторак, 9. јун 2009.

Чланови Одбора за Косово и Метохију разговарали са известиоцем Политичког комитета парламентарне скупштине Савета Европе

Делегација Одбора за Косово и Метохију, коју је предводио председник Одбора Љубомир Краговић, разговарала је данас у Дому Народне скупштине са известиоцем Политичког комитета Парламентарне скупштине Савета Европе за Косово и Метохију Бјорном фон Сидовом.



Делегација Одбора за Косово и Метохију, коју је предводио председник Одбора Љубомир Краговић, разговарала је данас у Дому Народне скупштине са известиоцем Политичког комитета Парламентарне скупштине Савета Европе за Косово и Метохију Бјорном фон Сидовом.

Известилац ПС СЕ је рекао да је циљ његове посете утврђивање чињеница у вези са остваривањем људских прва и владавином права на Косову и Метохији, како оних који тамо живе, тако и расељених лица.

Чланови Одбора упознали су фон Сидова са тешким положајем српског и другог неалбанског становништва на Косову и Метохији, коме су угрожени слобода кретања и ускраћена основна људска права. Влада Србије је прихватила размештање снага ЕУЛЕКС-а јер јој је Споразумом у шест тачака са генералним секретаром УН гарантована заштита српског и другог неалбанског становништва и неутралност те мисије.

По оцени чланова Одбора, мисије УНМИК-а и ЕУЛЕКС-а нису оправдале свој мандат, већ раде на реализацији плана М. Ахтисарија о независности Косова и Метохије. О томе говоре чињенице да је у косовској скупшини усвојено преко 40 закона којима се имплементира тај план, али и неки конкретни потези као што је увођење царина на робу из Србије. Они су, такође, указали да је Косово и Метохија постало подручје на коме владају корупција, криминал, шверц дроге и оружја, трговина људима, а те послове контролишу људи из власти.

Чланови Одбора су нагласили да Србија настоји да се мирним путем и правним средствима на међународном плану избори да Косово и Метохија остане у њеном саставу. Такође су закључили да је неопходно веће ангажовање међународне заједнице у решавању питања Косова и Метохије, али на договореним принципима. Они су се заложили за наставак преговора Београда и Приштине до проналажења компромисног решења, прихватљивог за обе стране.

Међутим, изнете су и оцене да Влада и Народна скупштина не чине довољно како би помогли српском и другом неалбанском становништву на Косову и Метохији и осигурали му безбедност и основна права. Због тога је локално становништво изложено притисцима од стране представника међународне заједнице који су показали да нису неутрални, већ поступају у корист албанске заједнице.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
понедељак, 13. мај

Цео календар догађаја