4. март 2015. Чланице Одбора за европске интеграције и Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова на парламентарном семинару

4. март 2015. Чланице Одбора за европске интеграције и Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова на парламентарном семинару

Петак, 6. март 2015.

Чланице Одбора за европске интеграције и Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова учествовале на парламентарном семинару на тему политичког учешће жена на Западном Балкану и Турској

У организацији Генералног директората за сарадњу са националним парламентима и Генералног директората за спољну политику Европског парламента, у Бриселу је, 4. марта 2015. године, одржан парламентарни семинар на тему „Политичко учешће жена на Западном Балкану и Турској“.


У Европском парламенту у Бриселу, 5. марта 2015. године, одржан је и интерпарламентарни састанак на тему „Унапређење положаја жена и девојчица кроз образовање“.
Оба догађаја су организована од стране Европског парламента, у склопу обележавања међународног дана жена 2015. године.
На Парламентарном семинару су учествовале чланице надлежних одбора парламената Западног Балкана и Турске: делегације Албаније, Македоније, Србије и Турске, као и представници УНМИК/Косова.
У раду су учествовали и чланови Европског парламента, потпредседница Европског парламента Улрике Луначек, председница Одбора за права жена и родну једнакост Иратхе Гарсиа Перез, потпредседник Одбора за родну једнакост и различитост Димитрис Пападимоулис, известилац из сенке за Извештај „Права жена на Балкану и у земљама проширења“ Норика Николаи и чланица Одбора за права жена и родну једнакост Маријана Петир.

Чланице делегације Народне скупштине биле су чланице Одбора за европске интеграције Весна Марковић и Гордана Чомић, и заменица председника и заменица члана Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Љиљана Малушић и Љиљана Несторовић.

Чланови Европског парламента говорили су о искуствима ЕУ и својих земаља, о томе да су жене још увек слабо заступљене на високим позицијама у извршној власти и у пословном свету. Према извештајима Европске комисије, иста ситуација је и у земљама придруживања.

Чланице парламената региона истакле су да постоје заједничке карактеристике свих парламената у региону, нпр. обавезна квота за учешће жена у парламенту, којом је обезбеђено учешће жена парламентарки. Оно на чему је потребно даље радити је повећање учешћа жена у извршној власти.

Заменица председника Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Љиљана Малушић је, у својој презентацији, рекла је да у Народној скупштини има 34 одсто жена од укупног броја народних посланика. Жене су председнице у осам одбора од укупно 20. На месту председнице и генералног секретара Народне скупштине су такође жене. У Влади Србије, од укупно 19 чланова, четири су жене. Међутим, значајно је мања заступљеност жена у органима власти на локалном нивоу, што је питање на коме активно ради Женска парламентарна мрежа, која је формирана у Народној скупштини у фебруару 2013. године.
Љиљана Несторовић је поставила питање неопходности постојања обавезних квота за учешће жена у парламентима и неопходности не само образовања, већ и промене свести, како мушкараца, тако и жена, о родној равноправности.

Парламентарним семинаром су копредседавале потпредседница Европског парламента Улрике Луначек и потпредседница Народне скупштине Републике Србије и чланица Одбора за европске интеграције Гордана Чомић. Дајући закључке семинара, Гордана Чомић је истакла да су питања родне равноправности и препреке са којима се жене суочавају у свим земљама региона исти или слични, те да би их требало решавати заједно, путем сталне сарадње и дијалога.

У раду Интерпарламентарног састанака на тему „Унапређење положаја жена и девојчица кроз образовање“, учествовале су чланице надлежних одбора земаља чланица ЕУ, земаља Европског економског простора и земаља проширења. Оне су говориле о потреби сталног образовања жена, девојчица, као и дечака, како би целокупно друштво постало свесније потребе за поштовањем родне равноправности и измене стереотипа везаних за представљање жена у медијима.
Весна Марковић је истакла да је Влада Србије посвећена унапређењу система образовања у смислу истицања поштовања родне равноправности, као и борби против насиља над женама у свакој форми. Љиљана Малушић је дала осврт на систем образовања у Србији, истичући да се наставља рад на увођењу питања једнакости мушкараца и жена, узајамног поштовања, ненасилног решавања сукоба и спречавања насиља над женама, са посебним освртом на жене из маргиналних група, као што су Ромкиње. Гордана Чомић је истакла потребу сталног дијалога између жена и мушкараца, као и повезивање жена политичарки.
Интерпарламентарним састанком је председавала председница Одбора за права жена и родну једнакост Иратхе Гарсиа Перез.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 18. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја