20. октобар 2015. Чланице Женске парламентарне мреже разговарале са стипендистима програма размене Marshall Memorial Fellowship

20. октобар 2015. Чланице Женске парламентарне мреже разговарале са стипендистима програма размене Marshall Memorial Fellowship

Уторак, 20. октобар 2015.

Чланице Женске парламентарне мреже разговарале са стипендистима програма размене Marshall Memorial Fellowship

Чланице Женске парламентарне мреже разговарале су данас са групом стипендиста програма размене Marshall Memorial Fellowship из Сједињених Америчких Држава.


Весна Марјановић, чланица Мреже је истакла да је ово већ трећи пут да представници Народне скупштине разговарају са стипендистима пројекта Marshall Memorial Fellowship. Она је указала на значај који овај програм има за народне посланике, јер је како је додала програм, између осталог настао у знак сећања на Маршалов план који је значајно допринео развоју Европе и бивше Југославије након Другог светског рата.

Чланица Мреже Гордана Чомић оценила је да Србија и Америка имају много разлика и једну значајну сличност у опхођењу према женама које су како је додала недовољно заступљене у политици, често дискриминисане, често образованије, а још чешће мање плаћене од мушкараца за исте послове. Чомић је истакла да је сарадња Србије и Америке потребна за изградњу дијалога између мушкараца и жена у друштву с циљем смањивања неједнакости и неравноправности.

Александра Јерков, чланица Мреже је оценила да на положај жена у политици и друштву утичу и васпитање, поједини уџбеници који жену у традиционалној породици представљају као домаћицу, медији, као и друштво у целини.

Координаторка Женске парламентарне мреже Вера Пауновић говорећи о раду Мреже истакла је да Мрежа броји 84 народне посланице. Пауновић је оценила да је учешће жена у Народној скупштини значајно, обзиром да једну трећину од укупног броја народних посланика чине жене. Она је најавила да ће Женска парламентарна мрежа 3. новембра одржати Регионалну конференцију на коју ће позвати 200 одборница и где ће се отворити нова тема, а то је родно буџетирање. Координаторка Женске парламентарне мреже истакла је да је веома значајно охрабрити жене да и на локалном нивоу узму учешће у политичком и друштвеном животу. Пауновић је истакла и да су чланице Мреже јединствене без обзира на политичку припадност и указала на значајну подршку коју Мрежи пружају организације цивилног друштва.

Чланица Мреже, Сабина Даздаревић изразила је задовољство због посете стипендиста из Сједињених Америчких Држава истичући да је и сама имала прилике да буде део пројекта Marshall Memorial Fellowship. Говорећи о учешћу жена у политици она је истакла да је значајно што у Народној скупштини 30 одсто укупног броја народних посланика чине жене додајући да би тај пример добре праксе требало применити и у другим институцијама.

Током дискусије народне посланице су размениле мишљење и искуства са стипендистима програма Marshall Memorial Fellowship о положају жена у Србији и у Сједињеним Америчким Државама.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31