Среда, 27. јул 2011.

Четрдесет шеста седница Одбора за европске интеграције

Србија је на добром путу да 12. октобра добије позитивно мишљење Европске комисије о приступању Европској унији и статус кандидата, а можда и датум почетка преговора о приступању, истакао је потпредседник Владе задужен за европске интеграције Божидар Ђелић на седници Одбора за европске интеграције, која је одржана 27. јула.


Потпредседник Ђелић образложио је Извештај о спровођењу Акционог плана за испуњавање препорука из Годишњег извештаја Европске комисије за 2010. годину, ради убрзања стицања статуса кандидата и извештаје о спровођењу Другог измењеног и допуњеног Националног програма за интеграцију Републике Србије у Европску унију (НПИ), за период јануар-март и за период април-јун 2011. године.
Говорећи о учинку Владе и Народне скупштине, потпредседник Ђелић је рекао да је до краја другог тромесечја Акциони план испуњен са 73 одсто, а Национални програм са 82 одсто, што је добар резултат. Подсетио да је Србија у потпуности испунила обавезе према Хашком трибуналу, усвојени су неки важни закони из тзв.европске агенде, међу којима су Закон о финансирању политичких активности и измене Закона о избору народних посланика којима су укинуте бланко оставке. Додао је да је усвојен је велики број закона из области пољопривреде и заштите животне средине.
Ђелић је рекао да је настављена је реформа у области правосуђа, као и борба против корупције и организованог криминала. Напредак је постигнут у раду независних регулаторних тела и у области јавних набавки.
Током ове године смањен је број лажних азиланата, чиме се смањује притисак на на безвизни режим наше земље, рекао је потпредседник Ђелић. Најавио је да ће нацрти закона о јавној својини и о реституцији бити у јавној расправи током августа, као и да ће о њима Народна скупштина одлучивати у септембру.
Дијалог Београда са Приштином одвија се уз велике тешкоће и може да буде угрожен једностраним потезима Приштине, рекао је Ђелић и нагласио да су последње такве акције осудили и ЕУ И САД. Очекује се да у наставку дијалога буду решена питања царинског печата и представљања Косова и Метохије у регионалним форумима.
Чланови Одбора поставили су питање докле се стигло у изради подзаконских аката, чије је усвајање предуслов за спровођење закона. Изнете су оцене да у области реформе правосуђа, и поред помоћи ЕУ, нема позитивних помака. Такође је речено да у дијалогу Београда и Приштине нема резултата и да преговори воде поступном признавању независности Косова и Метохије.
Директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић истакла је да је сачињена анализа која је показала који су подзаконски акти усвојени, као и да су највећи број аката донела министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства и животне средине, рударства и просторног планирања.
Ђелић је нагласио да је Србија јасно опредељена за наставак дијалога са Приштином како би се дошло до решења отворених питања и помогло грађанима који живе у тој покрајини.
Одбор је одлучио да крајем августа организује јавно слушање о нацрту закона о реституцији.

Седници је председавао Ласло Варга, председник Одбора.

Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31