Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Петак, 28. мај 2004.
Учешће представника Одбора за одбрану и безбедност на конференцији "Парламентарни надзор оружаних снага, полиције и безбедносних служби"
У организацији Парламентарне скупштине ОЕБС-а и Центра за превенцију конфликата, у седишту ОЕБС-а у Бечу је 24. и 25. маја 2004. године, одржана конференција на тему «Парламентарни надзор оружаних снага, полиције и безбедносних служби у зони ОЕБС-а».
У организацији Парламентарне скупштине ОЕБС-а и Центра за превенцију конфликата, у седишту ОЕБС-а у Бечу је 24. и 25. маја 2004. године, одржана конференција на тему «Парламентарни надзор оружаних снага, полиције и безбедносних служби у зони ОЕБС-а». Као представници Одбора за одбрану и безбедност Народне скупштине Републике Србије, на конференцији су учествовали секретар Одбора, Немања Бојичић и саветник Одбора, Милан Секулоски.
Још на првој пленарној седници, посвећеној принципима демократске контроле безбедносног сектора, истакнут је и касније у више наврата наглашаван значај ОЕБС-овог документа «Правила понашања у војно-политичким аспектима безбедности», усвојеном на 91. пленарној седници OEБС-овог (тада CSCE) форума за сарадњу у области безбедности, у Будимпешти 3. децембра 1994.године, (FSC/Journal No.94).
У дискусијама и презентацијама разматрана је улога парламентараца у демократској контроли безбедносног сектора. Истакнута је потреба да се, не спорећи значај и улогу извршних власти у демократској контроли и реформи безбедносног сектора, повећа ефикасност легислативе у надзорним активностима, не би ли се тиме омогућила већа легитимност одлука у питањима реформе сектора безбедности, као и стварање концензуса у питањима од националног интереса. У складу с тим, истакнута је и потреба константне едукације посланика по питањима безбедности у циљу повећања ефикасности рада надзорних тела.
Наглашено је да је процес реформи безбедносног сектора константан и континуиран процес, и да чак и традиционалне демократије морају да раде на прилагођавању и побољшавању овог сектора. Такође је још једном истакнуто да не постоји « рецепт » за ефикасан парламентарни надзор, већ да он треба да буде прилагођен потребама, могућностима и околностима у којима се поједина земља налази. Изнешена је и теза да земље у транзицији могу изградити чак и ефикаснији систем надзора од земаља које такве системе већ имају.
Разматран је утицај догађаја од 11. септембра 2002. (рушење кула близнакиња у Њујорку) на глобалну безбедност. Дошло се до закључка да, иако на неком нивоу већ постоји, координација и комуникација између интернанционалних безбендосних организација мора бити ојачана и институционализована. У духу тог закључка, поменута је и потреба за већом међусобном сарадњом по питањима безбедности земаља нашег региона (југоисточна Европа).
Представнике Одбора за одбрану и безебдност примио је Амбасадор сталне Мисије СЦГ у ОЕБС-у и другим међународним организацијама, Веско Гарчевић, и у кратким цртама представио ингеренције, структуру и активности Мисије.