7. новембар 2015. Др Весна Ракоњац на на међународној конференцији „Парламентарна скупштина Процеса сарадње у југоисточној Европи – регионалне синергије, стратешка сарадња и парламентарна дипломатија“ и заседању Сталног одбора ПС ПСЈИЕ

7. новембар 2015. Др Весна Ракоњац на на међународној конференцији „Парламентарна скупштина Процеса сарадње у југоисточној Европи – регионалне синергије, стратешка сарадња и парламентарна дипломатија“ и заседању Сталног одбора ПС ПСЈИЕ

Понедељак, 9. новембар 2015.

Учешће заменице члана сталне делегације Народне скупштине у ПС ПСЈИЕ на међународној конференцији „Парламентарна скупштина Процеса сарадње у југоисточној Европи – регионалне синергије, стратешка сарадња и парламентарна дипломатија“ и заседању Сталног одбора ПС ПСЈИЕ

Заменица члана сталне делегације Народне скупштине у Парламентарној скупштини Процеса сарадње у Југоисточној Европи (ПС ПСЈИЕ) и председница Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва др Весна Ракоњац учествовала је на међународној конференцији „Парламентарна скупштина Процеса сарадње у југоисточној Европи – регионалне синергије, стратешка сарадња и парламентарна дипломатија“ и заседању Сталног одбора Парламентарне скупштине ПСЈИЕ, 6. и 7. новембра у Софији, Бугарска.


Првог дана, на међународној конференцији, представници 12 парламената земаља учесница ПСЈИЕ и Приштине, Европског парламента, Парламентарне скупштине Медитерана, Вестминстерске фондације за демократију, универзитета и истраживачких института разговарали о дефинисању и спровођењу регионалних приоритета, сарадњи са другим регионалним иницијативама и организацијама цивилног друштва, као и међународним организацијама, а посебно о улози ПС ПСЈИЕ у процесу европских интеграција и интензивирању сарадње са Европским парламентом.

Учесници су се сложили да ПС ПСЈИЕ има кључну улогу у региону и треба да постане лидер регионалних иницијатива, заједничких пројеката и активности у региону. На конференцији је истакнут значај и потреба подршке земљама које су у процесу приступања Европској унији и размена искустава у усклађивању законодавства које имају земље чланице Европске уније, које су чланице Процеса сарадње у ЈИЕ. На конференцији се разговарало о инфраструктурним пројектима у региону, енергетској ефикасности, економском развоју, запошљавању и социјалним питањима. У овој расправи, Весна Ракоњац је указала на позитивна искуства Игманске иницијативе у области запошљавања, заштите на раду, социјалног статуса радника и обавеза послодаваца, истичући намеру земаља потписница Дејтонског споразума да потпишу билатералне и трилатералне споразуме о слободном кретању радне снаге. Она је истакла да су учеснице Игманске иницијативе, уз подршку Амбасаде Данске спремне да прошире сарадњу у области запошљавања и социјалних питања и са другим земљама и изразила задовољство што се и Словенија придружила овим преговорима. Она је закључила да су висока незапосленост, проблеми са којима се суочавају радници, социјална заштита и сиромаштво питања са којима се суочавају све земље региона и место за консензус о неопходности заједничког рада на решавању ових проблема. У том смислу, Ракоњац је предложила формирање пододбора за запошљавање и социјална питања у оквиту Генералног одбора за социјални развој, образовање, истраживање и науку, што је наишло на одобравање учесница ПСЈИЕ.

Посебна пажња посвећена је избегличкој кризи, која озбиљно погађа све земље учеснице ПСЈИЕ, где је поздрављена спремност ЕУ да обезбеди брзу и ефикасну хуманитарну и финансијску помоћ како би помогла у борби са сталним избегличким притисцима и апеловано на државе чланице ЕУ да приступе решавању актуелне избегличке кризе, на координисан начин и уз потпуно укључивање земаља које су у процесу придруживања а које су погођене великим приливом избеглица. Генерални секретар парламентарне скупштине Медитерана представио је механизме које су у међувремену развиле Уједињене Нације за брзо реаговање на кризним подручјима, а изражено је уверење да ће убрзо бити пронађено заједничко решење за ово велико питање и проблеме који се могу очекивати у будућности.

На састанку Сталног одбора Парламентарне скупштине ПСЈИЕ, чланови овог Одбора и овлашћени представници парламената ПСЈИЕ и Приштине расправљали су и конкретно о смерницама за споразум о сарадњи између ПС ПСЈИЕ и Европског парламента на основу закључака са међународне конференције. Они су се сложили да је неопходно успоставити интензивнију сарадњу, а председник Одбора за спољне послове Европског парламента Е. Брок подржао је иницијативу бугарског председавања ПСЈИЕ и позвао представнике ПС ПСЈИЕ да присуствују састанку АФЕТ почетком следеће године. На састанку Сталног одбора је закључено да ће интензивнија сарадња са Европским парламентом омогућити већи утицај региона југоисточне Европе и боље разумевање питања и проблема са којима се суочавају земље учеснице ПСЈИЕ. Институционализација односа ЕП и ПС ПСЈИЕ усвајањем заједничког меморандума о сарадњи, у блиској будућности, представљаће посебно важан искорак региона ПСЈИЕ, а значајан допринос ће дати и земљама региона које се налазе у процесу приступања Европској унији.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5