Петак, 16. октобар 2009.

Тринаеста седница Одбора за науку и технолошки развој

На седници Одбора за науку и технолошки развој, која је одржана 16. октобра, разматран је Нацрт стратегије научног и технолошког развоја Републике Србије у периоду од 2009. до 2014. године.



На седници Одбора за науку и технолошки развој, која је одржана 16. октобра, разматран је Нацрт стратегије научног и технолошког развоја Републике Србије у периоду од 2009. до 2014. године. Седници је председавао Србољуб Живановић, председник Одбора.

Представљајући Нацрт стратегије, потпредседник Владе и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић је рекао да у овом документу изражена визија Србије, као иновативне земље у којој научници достижу европске стандарде, доприносе укупном нивоу знања друштва и унапређују технолошки развој привреде.

Министар Ђелић је истакао да је у Нацрту стратегије дефинисано је седам приоритета, међу којима су биомедицина, нови материјали и нанонаука, заштита животне средине и климатске промене, енергетика и енергетска ефикасност, пољопривреда и храна, информационе и комуникационе технологије. Међу приоритетима је и истраживање и унапређење веза између научника из домена друштвених наука са доносиоцима политичких одлука. Он је рекао да научно знање до сада није довољно коришћено за унапређење политика у друштву, као и да наука мора дати допринос афирмацији националног идентитета Србије.

Према његовим речима, у Нацрту стратегије истакнута је неопходност успостављања партнерства са институтима, факултетима, дијаспором и читавим друштвом.

Ђелић је нагласио да издвајање из буџета за науку није довољно и да ће се за спровођење планираних пројеката у наредних три до пет година користити средства међународних финансијских институција, посебно Европске инвестиционе банке, Европске банке за обнову и развој и Светске банке.

Министар Ђелић је подсетио да је Нацрт стратегије објављен крајем јуна и да од тада траје јавна расправа о овом документу.

Прихватајући Нацрт стратегије научног и технолошког развоја Србије до 2014. године, чланови Одбора су указали на изузетан стратешки значај овог документа за нашу земљу. Они су посебно истакли потребу већег издвајања за научно-истраживачку делатност, између осталог и кроз учешће привреде у финансирању научно-истраживачког рада.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5