Четвртак, 10. март 2011.

Тридесета седница Одбора за равноправност полова

Одбор за равноправност полова је 10.марта одржао Тридесету седницу на којој је представљен Обједињени II и III периодични извештај према Конвенцији о елиминацији свих облика дискриминације жена (CEDAW).



Седница је организована у сарадњи са Саветом за родну равноправност, а уз подршку Канцеларије UN Women Србија и Министарства за људкса и мањинска права.

На почетку седнице присутне су поздравиле председница Одбора за равноправност полова, Гордана Пауновић-Милосављевић, Снежана Лакићевић, председница Савета за родну равноправност и Сања Јашаревић-Кужић, помоћница Министра за људска и мањинска права.

Председница Одбора Гордана Пауновић-Милосављевић истакла је добру сарадњу Одбора и Савета за родну равноправност, Управе за родну равноправност и Канцеларије УН-а. Конвенција о елиминацији свих облика дискриминације жена једна је од седам темељних конвенција УН-а и најважнији документ о заштити њихових права, а Извештај о њеној примени показује стање и положај жена у земљама потписницама, додала је председница Одбора. Србија је 2007. године поднела Иницијални извештај Комитету УН-а за укидање свих облика дискриминације жена, који је дао препоруке за даљу имплементацију Конвенције, о чему говори и Обједињени II и III периодични извештај.

Асја Вербанова, директорка Канцеларије UN Women Србија истакла је у свом обраћању да је 2009.године прослављена тридесетогодишњица усвајања Конвецније, као најважније међународне обавезе о заштити права жена у свету. Она је додала да данас разговарамо о ономе шта је урађено у периоду од 4 године, какав је напредак начинила Србија према препорукама и о механизмима извештавања.

Виолета Нојбауер, чланица CEDAW Комитета и експерткиња УН-а представила је члановима Одбора садржај Конвенције и процес извештавања земаља потписница, са посебним освртом на улогу коју имају национални парламенти у том процесу. Она је навела да улога националних парламената није само у надзору извршне власти у имплементацији Конвенције и препорукама Комитета, већ у активном учешћу народних посланика у процесима доношења националних прописа, политика и буџета који садрже основне принципе Конценције. Она је поздравила укључивање националних парламената у доношење извештаја о елиминацији дискриминације жена.

Драгана Петровић секретарка Савета за родну равноправност и Светлана Ђорђевић из Министарства за људска и мањинска права представиле су препоруке CEDAW Комитета и Обједињени II и III периодични извештај.

CEDAW Комитет дао је 2007.године препоруке Србији, која је поднела Иницијални извештај за период од 1992.године до 2007.године. Комитет је оценио да је ситуација у Србији добра и уравнотежена, да постоји добра воља и намера државе за сповођењем принципа Конвенције о елиминацији свих облика дискриминације жена, поздравио је ратификовање Конвенције и веће ангажовање жена народних посланика у Народној скупштини. Комитет је сагледао и слабости и препоручио примену одредаба Конвенције, поштовање родне равноправности, доношење закона о равноправности полова и националне стратегије за побољшање положаја жена, подизање свести и промену патријархалног система вредности, уз изражену посебну забринутост за положај Ромкиња и осталих маргинализованих група, као и жртава рата. Препоручено је побољшање образовних програма и омогућавање потпуног приступа образовању, здравственим услугама, тржишту рада, елиминисање свих облика насиља над женама, борба против трговине људима, као и сарадња са НВО сектором.

Обједињени II и III периодични извештај обухвата период од 2007.године до 2009.године и састоји се од информација о примени чланова Конвенције, статистичких података и извештаја о положају жена на Косову и Метохији. Урађен је у сарадњи Владе Републике Србије и невладиног сектора. Извештајем је обухваћена законодавна активност, реузлтати кампање на подизању свести о значају родне равноправности и борбе против дискриминације, мере за обезбеђивање развоја и напретка жена и доношење Националне стратегије за побољшање положаја жена и унапређивање родне равноправности.

У наставку рада, чланови Одбора дискутовали су о извештају, али и тренутној ситуацији у Србији по питању положаја жена и поштовања родне равноправности. Размењена су мишљења о начину извештавања и одређивању носилаца тог посла у оквиру извршне власти. Дискутовало се и о подељености невладиног сектора у погледу учешћа у извештавању. У дискусији су поред чланова Одбора учествовали представници невладиног сектора, министарстава Владе Републике Србије, чланови Савета за родну равноправност, као и повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић.

Седници је председавала председница Одбора, Гордана Пауновић-Милосављевић.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5