Уторак, 9. новембар 2010.

Тридесета седница Одбора за пољопривреду

На седници од 9. новембра, чланови Одбора за пољопривреду разматрали су Информацију Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о јесењој сетви ратарских култура у 2010.години и о жетви соје и сунцокрета, берби кукуруза, вађења шећерне репе и ценама у 2010.години.



На седници од 9. новембра, чланови Одбора за пољопривреду разматрали су Информацију Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о јесењој сетви ратарских култура у 2010.години и о жетви соје и сунцокрета, берби кукуруза, вађења шећерне репе и ценама у 2010.години.

Помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Милош Миловановић представио је Информацију члановима Одбора истакавши да су ове године временски услови били веома повољни, што је резултирало финализацијом жетве до 90 процената. Просечни приноси су у благом порасту ове године у односу на претходне приносе и већи су код кукуруза за 7 процената, сунцокрета 2,4 процената, соје 33,4 процената и шећерне репе 14,6 процената поредећи их са приносима из 2009.године. Кукуруз је засејан на 1.234.000 ха, а очекивани принос је око 5,5 тона по ха, што задовољава потребе домаћег тржишта и извоза. Под шећерном репом је 67.000 ха, а очекиван принос износи око 470.000 тона шећера, домаће потребе су 250.000 тона, а док остало може да се извезе. Цене свих ратарских култура су више ове године, а наша извозна цена пшенице брзо ће достићи будимпештанску. Све ово потврђује да не заостајемо за најбољим произвођачима, закључио је Миловановић.

Што се тиче сетве очекује се да буде засејано више површина него прошле године тј. око 550.000 ха под пшеницом, 70.000 ха под јечмом, 20.000 ха под осталим културама, 6.000 ха под уљаном репицом и 30.000 ха под крмним биљем. И ове године Министарство ће субвенционирати минерално ђубриво тј. 150.000 тона ће бити субвенционирано са 10.000,00 динара по тони, што ће учинити да ђубриво буде доступније пољопривредним произвођачима. Овогодишњи суфицит за првих девет месеци у пољопривреди износи 750 милиона долара, што је више него претходне године, а очекује се да до краја године буде и већи, закључио је помоћник министра Миловановић.

У расправи о овој тачки дневног реда седнице чланови Одбора разменили су мишљења о приносима и сетви у појединим окрузима у Србији; изразили забринутост у вези са приносом по ха одређених култура, пре свега сунцокрета; забринутост у односу на дуговања која имају пољопривредни произвођачи за прошлогодишњу сетву; проблемима насталим услед елементарних непогода. Такође, чланови Одбора поздравили су субвенционирање вештачког ђубрива као вид подстицаја произвођачима и сејање пшенице на већим површинама, с обзиром да је изгледно да ће и следеће године на светском тржишту бити мање ове културе, што представља извозну шансу за наше произвођаче. Разговарало се и о разлозима за извоз шећерне репе, смањене сетве уљане репице, функционисању јавних складишта, цени сојине сачме, као и мерама које спроводи Влада ради подстицаја решавања проблема у пољопривреди.

Након расправе чланови Одбора су закључили да је Одбор информисан о јесењој сетви ратарских култура у 2010.години и о жетви соје и сунцокрета, берби кукуруза, вађења шећерне репе и ценама у 2010.години.

У наставку рада председник Одбора упознао је чланове Одбора са дописима Удружења грађана Економија, Русија и Србија; Савеза земљорадничких задруга јабланичког и пчињског округа и Општине Бечеј.

Удружење грађана Економија, Русија и Србија обратило се Одбору за пољопривреду за финансијску подршку, те је Одбор закључио да допис проследи Министарству трговине и услуга и Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде на даље поступање, с обзиром да Одбор није надлежан за та питања.

Савез земљорадничких задруга јабланичког и пчињског округа обратио се Одбору у вези проблема преноса власништва са једног друштва на друго, те је Одбор и у овом случају закључио да није надлежан и упутио допис Агенцији за привредне регистре и Министарству економије и регионалног развоја, уз захтев према Министарству да што пре достави у процедуру закон о задругарству, као и да достави Одбору извештај о напретку међуресорне радне групе која ради на изради овог закона, а о чему ће се расправљати на једној од наредних седница Одбора.

У захтеву Општине Бечеј апелује се на пружање помоћи пољопривредницима ове општине који су претрпели штету од подземних вода. И у овом случају Одбор је закључио да упути допис надлежном министарству и Комисији за процену штете у пољопривреди на даље поступање.

До краја рада Одбор је одлучио и да захтеве Задружног савеза Војводине упути Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, уз обавезу да Министарство извести о исходу захтева и подносиоца и Одбор. Такође, чланови Одбора су се сагласили да се на једној од наредних седница разматрају информације о обавезама пољопривредних произвођача које проистичу из прописа ЕУ и ЦЕФТА, а које ступају на снагу наредне године.

Седници је председавао Зоран Машић, председник Одбора.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја