Петак, 24. септембар 2010.

Тридесета седница Одбора за науку и технолошки развој

Чланови Одбора за науку и технолошки развој разматрали су, на седници од 24. септембра, Информацију о раду научних института у Републици Србији, коју су им представили представници Министарства за науку и технолошки развој.



Чланови Одбора за науку и технолошки развој разматрали су, на седници од 24. септембра, Информацију о раду научних института у Републици Србији, коју су им представили представници Министарства за науку и технолошки развој.

Државни секретар Министарства Снежана Пајовић истакла је да је данас најактуелнија вест расписивање конкурса за нове директоре института. Према њеним речима, један део планова и програма које су, до сада пријављени кандидати доставили, усклађени су са научном стратегијом, али је и даље компонента развоја научног рада заступљенија у односу на компоненту повезивања са привредним токовима, што ће убудуће бити тренд у раду инситута. До сада је тај менаџерски аспект био занемарен и Министарство ће имати у виду посебно оне интердисцилинарне пројекте који своју примену имају у привреди.

Помоћници за основна истраживања и технолошки развој, Тибор Сабо и Радосав Церовић упознали су чланове Одбора са повећањем броја истраживача за расписане конкурсе за нове пројекте. Ове године се пријавило 4.200 истраживача више, а међу њима је велики број младих истраживача које држава треба да стимулише да остану у Србији. Такође, истакли су да је у последњих 7 до 8 година издвајање из буџета за науку око 0,25 до 0,30 БДП-а, а имајући у виду број пријављених научника, истакли су да очекују да ће и издвајање у буџету за науку ове године бити веће, за шта су затражили подршку народних посланика.

У расправи о овој тачки дневног реда чланове Одбора је занимало колики је број наших младих научника који живе у иностранству и проценат оних који су заинтересовани да се врате у Србију. Такође се разговарало о броју институа који раде и чија истраживања имају примену у привреди, потреби да досадашњи научни буџет са 1,2 процената укупног буџета буде повећан, као и о потреби промене логике финансирања науке.

Након расправе чланови Одбора једногласно су закључили да се Одбор залаже за повећање издвајања за науку у буџету Републике Србије и да тај проценат буде већи од 1,2 процента укупног буџета. Закључено је и да се позову на састанак са Одбором министри за науку и технолошки развој и финансије, како би се разговарало о већем издвајању за науку у наредној години.

У наставку рада чланови Одбора договорили су се да се следећег петка одржи седница Одбора на којој ће се расправљати о информацији о сарадњи са иностраним институтима.

Седници је председавао Србољуб Живановић, председник Одбора.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
среда, 24. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја