Петак, 3. децембар 2010.

Тридесет шеста седница Одбора за науку и технолошки развој

На седници од 3.децембра чланови Одбора за науку и технолошки развој размотрили су питање финансирања науке и технолошког развоја у буџету за 2011. годину.



На седници од 3.децембра чланови Одбора за науку и технолошки развој размотрили су питање финансирања науке и технолошког развоја у буџету за 2011. годину.

Министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић истакао је да су наука и технолошки развој тема где политичка припадност мало значи, као и да је циљ Србије данас извоз производа, чијем су стварању допринели паметни људи, а не извоз паметних људи, што је у прошлости био извозни бренд Србије. Улагањем у науку и технолошки развој можемо очекивати ефекте у традиционалним гранама привреде, али и напредак у модерним технологијама. Говорећи о тренутном стању и приоритетима финансирања у 2011.години министар Ђелић навео је да се, уз континуитет који постоји, Србија први пут појавила на међународној сцени као земља која напредује. Према истраживању институције која прати цитираност светских научника, Србија је означена као звезда у успону. Он је нагласио да то није успех само ове Владе, већ и пређашњих Влада, али и доказ да континуитет улагања у науку почиње да даје резултате. Ове године започет је разговор са међународним организацијама о заједничким пројектима, као што је договор са немачким партнерима о изради биометријских документата за европско тржиште, отварања Lafarge-овог научног центра у Беочину, потписивање споразума о сарадњи Дубне из Русије са Институтом у Винчи у домену нуклеарне енергије. Министар је изразио захвалност Народној скупштини што је ратификовала аранжман за подршку инфраструктури у науци потписан са ЕБРД-ом на 200 милиона евра. Министарство је обезбедило из ванбуџетских средстава и 25 милиона евра за финансирање научних пројеката од 2011. до 2015.године, 8,4 милиона евра транше из Европе за технолошке фирме, а очекује се ратификација споразума за 35 милиона евра од Банке за развој Савета Европе намењених науци. То све заједно омогућило је 400 милиона евра за српску науку и пројекте из ванбуџетских средстава. Такође ће се обезбедити и додатних 100 милиона евра за опрему, како би научници радили на светском нивоу. Данас Србија издваја 0,3-0,4 процента БДП-а за науку,само ове године се јавило 4.000 истраживача за пројекте, од којих 1.700 потпуно нових, тако да је за њихово финансирање потребно увећати буџет за 5,5 милијарди динара у 2011.години. Министар је упознао чланове Одбора и са дописом који су представници САНУ, Националног савета за научни и технолошки развој, Заједница института Србије и Конференција универзитета Србије упутили председнику Србије, председници Народне скупштине и председнику Владе, затраживши подршку за повећање буџета за науку у 2011.години на 14,5 милијарди динара. Један део средстава из буџета ће отићи и за учешће у међународним научним организацијама и пројектима, као што је котизација за ЦЕРН, као и за финанирање две нове институције - Центра за промоцију науке и Фонда за иновациону делатност.

У расправи о овој тачки дневног реда чланови Одбора истакли су потребу јединственог става по питању доношења буџета за науку за 2011.годину, потребе финасирања технолошких паркова и научних центара из ванбуџетских средстава, праћење и спровођење стратегије развоја науке, али и указали на слабу заинтересованост јавних предузећа у Србији за помоћ научницима и финансирање науке.

У наставку рада дискутовало се и о проблему недостатка средстава за спровођење пописа становништва и пописа пољипривреде у 2011.години. Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић укратко је поновио проблеме са којима се суочава Завод, а министар Ђелић истакао је да Србија мора да има попис у циљу своје европске перспективе, као и да је један део средстава за попис обезбеђен из средстава ЕУ. Вук Ђоковић, државни секретар у Миниастарству финасија истакао је да предлог буџета још увек није завршен, али да ће се при његовој изради водити рачуна о аранжману који Србија има са ММФ-ом, одредбама закона које се односе на фискалну одговорност, повећању јавног дуга, одмрзавању плата и пензија у наредној години, као и о смањивању буџетског дефицита у 2011.години.

Након краће расправе и о овој теми, у којој су чланови Одбора указивали на значај пописа, посебно пописа пољопривреде, донели су закључак да се залажу да се у буџету за 2011.годину издвоји 14,5 милијарди динара за науку.

На крају седнице министар Ђелић је упознао чланове Одбора и са информацијом о реализацији изношења нуклеарног отпада из Винче, као и тренутним стањем у новоформираном јавном предузећу које се бави декомисијом реактора, уз предлог да на некој од наредних седниц, информише Одбор о овом питању.

Министар је искористио прилику и да позове све чланове Одбора на сутрашњу свечаност поводом постављања паноа са ликом Николе Тесле и називом Србија-замља науке на долазном терминалу аеродрома у Београду, а који ће бити први утисак који ће посетиоци Србије имати по доласку у нашу земљу.

Седници је председавао Србољуб Живановић, председник Одбора.


Одбори везани за ову активност