Уторак, 28. децембар 2010.

Тридесет четврта седница Одбора за европске интеграције

На седници одржаној 28. децембра, Одбор за европске интеграције разматрао је Предлог одговора Народне скупштине на Упитник Европске комисије, који је упућен ради припреме Мишљења о захтеву Србије за чланство у Европској унији.



На седници одржаној 28. децембра, Одбор за европске интеграције разматрао је Предлог одговора Народне скупштине на Упитник Европске комисије, који је упућен ради припреме Мишљења о захтеву Србије за чланство у Европској унији.

Након расправе, Одбор је већином гласова прихватио Предлог одговора на Упитник ЕК, који се односе на Народну скупштину. Предлог одговора, који је сачинила Радна група Службе Народне скупштине, биће прослеђен Влади Србије, а затим ће Одбор поново одржати седницу на којој ће потпредседник Владе задужен за европске интеграције представити коначне одговоре.

Чланови Одбора изнели су примедбе на одговор који се тиче блако оставки, наводећи да није одговорено на питање да ли ће се и када ревидирати или укинути бланко оставке, већ је само речено да институт бланко оставки није примењиван од децембра 2008. године и да то питање није уређено законом. Према оцени чланова Одбора, на то питање требало би да одговори Влада, с обзиром на то да је предлагач изборних закона. Наглашено је и да је Акционим планом Владе Србије за 2011. годину планирана измена изборног законодавства за средину наредне године.

С тим у вези, у расправи је указано да бланко оставке није могуће укинути без промене Устава Србије, будући да су оне уставна категорија.

Чланови Одбора су указали да су у Предлогу одговора за Европску комисију углавном преписана уставна и законска решења и да нема оцена стварног стања. Критикован је и скупштински Пословник, који је омогућио усвајање великог броја закона по хитном поступку (37 одсто). Из тог разлога прихваћена је сугестија да се овај податак изостави из Предлога одговора, због тога што тај број обухвата и ратификоване споразуме и уговоре Србије са другим државама у разним областима.

Одбор је прихватио предлог да се у један од одговора унесе податак да у Народној скупштини није постављен интерни ревизор, иако је то планирано.

У расправи су изнета очекивања да ће одговори на Упитник наићи на позитивну реакцију Брисела и да Европска комисија неће поставити велики број додатних питања.

Седници је председавао Ласло Варга, председник Одбора. Он је у расправи истакао да су питања из Упитника у знатној мери техничка, због чега су и одговори такви и додао је да није била намера да се прикрије стварно стање ствари у Србији. У многима од њих садржана је не мала самокритика, истакао је председник Одбора и рекао да ће Влада проследити Европској комисији попуњени Упитник до краја јануара наредне године.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
субота, 27. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја