Четвртак, 10. септембар 2009.

Тридесет четврта седница Одбора за финансије

Чланови Одбора за финансије су, на седници од 10. септембра, разматрали више представки упућених Одбору.



Чланови Одбора за финансије су, на седници од 10. септембра, разматрали више представки упућених Одбору. Нарочиту пажњу посветили су виђењу стања и проблемима у пословању Металс банке а.д. Нови Сад; проблемима везаним за стару девизну штедњу у бившој југословенској Републици Хрватској; представци групе грађана против одговорних лица предузећа Elita internacional, Београд и Иницијативи Косовско-метохијске банке а.д. Звечан за подношење предлога за измену и допуну Закона о јавном дугу.

Седници је председавао Зоран Красић, председник Одбора, а седници су присуствовали Мира Ерић-Јовић, вицегувернер, Душан Лалић, генерални директор и Ђорђе Јевтић, директор сектора за контролу пословања банке, у Народној банци Србије; Зорица Дуновић, помоћник министра финансија; Милорад Џамбић, директор Агенције за осигурање депозита; Милко Штимац, председник Комисије за хартије од вредности и представници подноцилаца представки.

Ананије Павићевић, пуномоћник акционара Металс банке а.д. Нови Сад упознао је чланове Одбора са стањем и проблемима у пословању банке, изразивши став да извештаји принудне управе банке имају за циљ насилну власничку трансформацију банке. Он је навео да је банка од оснивања до увођења привремених мера била ликвидна, имала раст пословања и била прва банка на листи А Београдске берзе. Од увођења привремених мера од стране НБС ради се на трансформацији банке у државну банку, тако што се омогућило Извршном већу АП Војводине да је преузме. Са друге стране, вицегувернер НБС Мира Ерић-Јовић истакла је да су овакве оцене површне и да је НБС радила у складу са законом. Она је навела да је Металс банка 2008. године запала у проблем неликвидности и да је крајем исте године имала на рачуну мање од 1 одсто обавезне резерве. НБС је увела привремене мере, супервизију и омогућила повећање ликвидности банке. Банка је докапитализована и ликвидна и спречено је њено пропадање. Извршно веће АП Војводине је у датом моменту било једино заинтресовано за преузимање и Комисија за хартије од вредности је поступила у складу са прописима.

У дужој расправи по овој представци чланови Одбора су оценили да немају довољно информација да би донели закључак којим би се проблем решио. Изнета су мишљења да је питање власничке трансформације банке политичко питање, да су мали акционари обманути позивом да купују акције банке, чија је вредност опала чак десет пута и да се у овом случају ради о реализацији концепта развојне банке АП Војводине. Чланови Одбора су се сложили да позову све надлежне институције да, у оквиру својих надлежности, хитно размотре случај Металс банке а.д. Нови Сад.

Поводом представке Верице Блануша око регулисања старе девизне штедње у бившој југословенској Републици Хрватској чланови Одбора су се упознали са дописима Министарства финансија и Народне банке Србије. Стара девизна штедња на територији бивших република СФРЈ биће регулисана након сукцесије и на начин који ће се дефинисати Споразумом.

У наставку рада, чланови Одбора су се упознали са представком групе грађана против одговорних лица предузећа Elita internacional, Београд, који су обављајући послове сличне банкарским, оштетили грађане за око 40 милиона евра. У расправи по овој представци представници НБС су истакли да поменута организација није имала дозволу за рад издату од стране НБС. Чланови Одбора су закључили да позову Министарство финансија да Одбору достави информацију да ли је вршена контрола ове организације, да ли је примећено да се баве пословима сличним банкарским за које нису поседовали дозволу и шта је Министарство предузело по овом питању. Такође је закључено да се упути допис тужилаштву да овај случај хитно у размотри.

Представници Косовско-метохијске банке представили су суштину иницијативе за измену и допуну Закона о јавном дугу. Они су мишљења да би проширењем појма јавног дуга било омогућено банци да настави рад на територији Косова и Метохије и да побољша своје пословање, с обзиром да банка не може да наплати потраживања која има на територији КиМ. Чланови Одбора су се сложили да се проблем који банка има не би решио променом Закона и апеловали на Министарство финансија и Агенцију за осигурање депозита да у најкраћем могућем року пронађу решење проблема пословања ове банке и да о томе известе Одбор за финансије.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2