Понедељак, 13. децембар 2010.

Тридесет друга седница Одбора за индустрију

Чланови Одбора за индустрију су, на седници одржаној 13.децембра, разматрали Информацију о предложеним субвенцијама у привреди према Предлогу закона о буџету за 2011.годину и Финансијски план Агенције за енергетику Републике Србије за 2011.годину са Извештајем о раду Агенције за период јануар-септембар 2010.године.



Чланови Одбора за индустрију су, на седници одржаној 13.децембра, разматрали Информацију о предложеним субвенцијама у привреди према Предлогу закона о буџету за 2011.годину и Финансијски план Агенције за енергетику Републике Србије за 2011.годину са Извештајем о раду Агенције за период јануар-септембар 2010.године.

Са плановима Министарства економије и регионалног развоја у погледу субвенција привреди за наредну годину чланове Одбора упознао је помоћник министра Милан Јосиповић. Он је истакао да је планирано издвајање 3,5 милијарди динара за подстицај индустрије и грађевине у наредној години, што је исти износ као и у овој години. Ребалансом буџета ове године је додељено још 630 милиона динара, с тим што су та средства ипак недовољна имајући у виду да се број корисника стално повећава, што због још увек незавршене проватизације, што због раскидања уговора о приватизацији. У структури тих средства највише одлази и даље за металски комплекс. Субвенционираће се и даље продаја трактора са 450 милиона динара у наредној години (300 милиона у овој години) у Србији, док ће у Републици Српској за исту намену бити опредељено 50 милиона динара (47 милиона ове године). Подстицају производње шинских возила намењено је 2 милијарде динара, за аутобусе 300 милиона, итд. Наставиће се и са дугим видовима подстицаја као што су субвенционирање ликвидности у привреди са 4 милијарде динара, субвенционирање за куповину домаћих производа са 1,5 милијарди динара, кредитима за инвестиције са 800 милиона и кредитима за стамбену изградњу са 3,6 милијарди динара. Он је поновио члановима Одбора да су ове цифре само план Министарства и радни текст за израду предлога буџета. Резимирајући изложено он је навео да ће ситуација бити иста као и ове године и изнео основне податке раста привреде у првих 10 месеци ове године. Производња је забележила раст од 3,7 процената у односу на исти период прошле године, извоз је порастао за 15,4 процената, увоз за 3,7 процената, а укупна спољно-трговинска размена повећана је за 12,6 процената. Све ово је допринело смањењу дефицита у платном промету земље, закључио је Јосиповић.

У расправи о овој тачки дневног реда чланови Одбора разменили су мишљења о износима намењеним индустрији за 2011.годину, стратегији развоја индустрије и извоза и већином гласова прихватили Информацију о предложеним субвенцијама у привреди према Предлогу закона о буџету за 2011.годину.

У наставку седнице Одбор је разматрао и Финансијски план Агенције за енергетику Републике Србије за 2011.годину са Извештајем о раду Агенције за период јануар-септембар 2010.године, који је представио председник Савета Агенције Љубо Маћић.

Он је чланове Одбора упознао са новима надлежностима Агенције, потреби за повећањем броја запослених у Агенцији, предстојећем избору нових чланова Савета. Он је додао да би уз те измене број запослених требало да буде 37, а да су остала средства планирана за наредну годину на нивоу овогодишњих.

У расправи се разговарало и о стању цена електричне енергије и гаса у земљи и најавама могућих поскупљења ових енергената у наредној години.

Након расправе чланови Одбора усвојили су Предлог одлуке о давању сагласности на Финансијски план Агенције за енергетику Републике Србије за 2011.годину са Извештајем о раду Агенције за период јануар-септембар 2010.године већином гласова.

Седници је председавао Милорад Буха, председник Одбора.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја