Уторак, 28. јун 2011.

Тридесет шеста седница Одбора за пољопривреду и Тридесет осма седница Одбора за индустрију

Одбори за пољопривреду и за индустрију одржали су 28. јуна заједно седницу на којој је разматрана Иницијатива генералног директора и репрезентативних синдиката Индустрије машина и трактора, а. д. Београд у реструктуирању, за решавање статусних питања.


У свом обраћању члановима два скупштинска одбора, генерални директор ИМТ-а Слободан Петровић подсетио је на значај овог донедавно водећег гиганта за производњу трактора и прикључних машина у пољопривреди. Рекао је да је предузеће у процесу реструктурирања од 2003. године, као и да је до сада два пута покушано са његовом приватизацијом, али су оба покушаја пропала.

Директор Петровић је указао на проблеме те фабрике, наводећи да ће, уколико јој држава не помогне, отићи у стечај. Руководство предузећа је предложило да се прода део имовине те фабрике, како би се обезбедио новац за инвестиције и намирили повериоци.Петровић је рекао да држава помаже ИМТ, директно или индиректно, али да су неопходне суштинске промене унутар предузећа.

Представници репрезентативних синдиката указали су да су до сада републичке владе предузимале само краткорочне мере и продајом имовине смањивале дуговања и број запослених. Нагласили су да је недопустиво даље пропадање овог у свету препознатљивог произвођача трактора.

Представници ИМТ-атакође су указали да јеВлада у јулу 2010. године прихватила Програм мера за решавање статуса ИМТ-а и својим закључком одредила државне органе за његово спровођење.ИМТ је предложио фирму-стручног консултанта за израду студије изводљивости, која би указала који је најисплативији и најприхватљивији модел задаљи развој овог предузећа.

Представник Министарства економије и регионалног развојаоценио је да је највећи проблем што ИМТ нема стратешког партнера и рекаода је Министарство спремно да разговара о предложеној иницијативи за решавање статусних питања ИМТ-а, када конкретизује производни програм, дефинише тржиште и утврдитрошкове. Из Агенције за приватизацију указано је на проблеме у поступку реорганизације тог предузећа и истакнуто да сепродајом имовине могу наплатити само хипотекарни повериоци.

Чланови два скупштинска одбора указали су на значај овог предузећа и затражили већу подршку државе у решавању његових статусних проблема.

Пошто Одбор за индустрију није имао кворум за одлучивање, чланови Одбора за пољопривреду закључили су да од Владе затражи да поступи по закључку из јула прошле године, као и да се у разматрање ове иницијативе укључи Одбор за приватизацију.

Седници су председавали проф. др Зоран Машић, председник Одбора за пољопривреду и Милорад Буха, председник Одбора за индустрију.


Одбори везани за ову активност