Среда, 12. октобар 2016.

Трећа седница Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва

На седници одржаној 12. октобра, чланови Одбора разматрали су актуелно стање које се односи на збрињавање тражилаца азила – миграната.


Ненад Иванишевић, државни секретар Министарства за рад , запошљавање, борачка и социјална питања изнео је податак да је на данашњи дан евидентирано око 6400 миграната, претежно из Авганистана и Пакистана који се налазе у прихватним центрима. Он је упознао чланове Одбора да је оформљена Радна група на челу са ресорним министром Александром Вулином, која је усвојила План потреба Србије у мигрантској кризи за наредних шест месеци и исти је достављен Влади Републике Србије и свим релевантним институцијама. Такође, истакао је да напредују преговори са делегацијом Европске уније и додао да се из финансијског фонда очекује директна буџетска финансијска помоћ Републици Србији у износу од око 5,5 милиона еура.

Др Весна Књегињић, помоћница министра у Министарству здравља, навела је да је основни принцип рада Радне групе пружање здравствене услуге мигрантима. Министарство здравља у сарадњи са невладиним организацијама појачало је присуство медицинских тимова у домовима здравља, на пунктовима који раде са мигрантима, навела је Књегињић и додала да је епидемиолошко - хигијенски надзор редован и успостављен, као и да нема епидемиолошке опасности.

Миленка Милошевић из Управе граничне полиције Министарства унутрашњих послова из Канцеларија за азил информисала је чланове Одбора да су тражиоци азила смештени у прихватне центре и додала да се већина миграната изјаснила да не желе азил, већ да им је циљ да преко Мађарске оду даље ка Европи. Такође, упознала је чланове Одбора са Нацртом закона о азилу који је упућен свим надлежним министарствима и државним органима на мишљење, након чега ће бити упућен у скупштинску процедуру на даље разматрање.

Светлана Велимировић, заменица комесара у Комесаријату за избеглице и миграције информисала је Одбор да се у центрима за азил налазе 5222 особе, од којих је 1910 особа у редовним центрима за азил, а 1312 у привремено отвореним капацитетима и додала да су мигранти претежно из Авганистана, Пакистана, Ирака, Сирије и Ирана. Најавила је отварање још једног смештајног центра у Бујановцу и додала да једну трећину миграната чине деца испод 18 година.

Ханс Фридрих Шодер, шеф Представништва Високог комесеријата УН за избеглице је навео да је 3. октобра ове године, на састанку извршног комитета УНХЦР у Женеви, министар Александар Вулин председавајући Радне групе за мешовите миграције, у име Републике Србије, скренуо пажњу на ситуацију у којој се Србија налази по питању мигрантске кризе. У оквиру састанка представници УНХЦР су изразили вољу да пружају и даље помоћ Републици Србији како финансијску, тако и помоћ која се односи на изградњу нових смештајних капацитета. Такође, додао је да УНХЦР има довољно залиха за зимске услове и ваучере за приватни смештај. Навео је, да је прошле године Влади Републике Србије пружена финансијска помоћ од 1,13 милијарди динара и да је за ову годину до сада пружена помоћ у износу од 900 милиона динара. У наставку обраћања, Шодер је истакао да је од изузетног значаја очување јединства породице и додао да је неопходно да се породицама које остају дуже од три месеца у Србији утврди статус.

Северине Леонарди, заменица директора УНИЦЕФ-а нагласила је да од 6400 миграната, 40 одсто чине деца и да је неопходно тој деци обезбедити пристојан смештај, здравствену заштиту и уколико дете борави у Србији дуже од три месеца, треба да буде уписано у школу, односно да има право на образовање.

У наставку седнице говорили су Стана Ашанин, шеф Одсека у МУП-у, Давор Рако из службе за заштиту избеглица, Љубомир Миладиновић из Црвеног крста Србије, Никола Ковачевић из Београдског центра за људска права, Јелена Хрњак, испред МОДС-а, Милена Голић Ружић из Центра за права детета и Ивана Вукашевић из Хуманитарног центра за интеграцију и толеранцију.

Током седнице формирана је Радна група за оснаживање особа са инвалидитетом у политици.

Чланови Одбора су се сложили и са предлозима Радне групе за разматрање представки и предлога грађана за поступања по представкама грађана.

Седници је председавала председница Одбора др Весна Ракоњац, а присуствовали су следећи чланови и заменици чланова Одбора: Миланка Јевтовић Вукојичић, Александра Малетић, Бранимир Ранчић, Владо Бабић, Бојан Торбица, Драган Савкић, Јосип Броз, Весна Николић Вукајловић, Љупка Михајловска, Наташа Вучковић, Милена Ћорилић, Бошко Обрадовић и Горица Гајић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Среда, 12. октобар 2016. | Трећа седница Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва 12.10.2016.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5