Среда, 3. октобар 2012.

Трећа седница Одбора за здравље и породицу

На трећој седници, која је одржана 3. октобра 2012.године, Одбор за здравље и породицу разматрао је Информацију о раду Министарства здравља за период јануар-јун 2012. године и Редован годишњи извештај о раду Здравственог савета Србије за 2011. годину.


Информацију о раду Министарства здравља члановима Одбора представила је министарка здравља Славица Ђукић-Дејановић, уз напомену да она обухвата период од 27. јула до 3. октобра, у коме је Министарство здравља увело у буџетску терминологију појам метаболичких болести код деце, са тенденцијом да се фонд средстава намењен овој категорији повећа.
Mинистарка је обавестила чланове Одбора да ће Министарство у наредном периоду радити на раздвајању надлежности три кровне здравствене институције у Србији, Института за јавно здравље Србије др Милан Јовановић Батут, Министарства здравља и Републичког фонда за здравствено осигурање. Здравствени радници примарне здравствене заштите убудуће ће се бавити професионалним активностима, а њихове административне обавезе биће сведене на минимум. Уводи се такозвана „капитациона формула“, по којој ће лекари бити вредновани на основу учинка, тј. броја прегледаних пацијената, а формираће се комисија која ће пратити примену оваквог начина рада. Што се тиче новина у систему здравственог осигурања, планирано је да сва деца до 18 година и породиље, до навршене прве године живота детета, имају обезбеђену здравствену заштиту, без обзира на разлоге због којих је ова заштита изостала. Радиће се на враћању саветовалишта за дијабетичаре и изједначавању приватне и државне својине у области фармације, што би значило да грађани могу да реализују рецепт, који им је прописан у некој од државних здравствених институција, и у приватним апотекама. Радне групе у Министарству здравља ангажоване су на припреми предлога закона о заштити права пацијената и о правима особа са менталним сметњама.
У расправи која је уследила, чланове Одбора занимала су питања у вези са радом министарства, реформом здравствене политике Србије, дефицитом кадра, листом чекања на терапију за болеснике са малигним обољењима, потребом континуиране едукације здравствених радника и „одливом“ стручњака у иностранство. Такође, чланови Одбора су указали на потребу транспарентног начина запошљавања у здравству, централизације тендера, питање допунског рада лекара и потребу изградње нових ургентних центара у Србији. Расправљало се и о акредитаци медицинских установа, функционисању система електронских здравствених картона пацијената и раду Агенције за акредитацију.
По окончању дуже расправе, чланови Одбора прихватили су Информацију о раду Министарства здравља за период јануар-јун 2012. године.
Представљајући редован годишњи извештај о раду Здравственог савета Србије, председник Савета проф. др Драган Делић, обавестио је чланове Одбора да је у извештајном периоду Савет усвојио План развоја здравствене заштите за период 2011-2015.године.
Током расправе о овој тачки дневног реда, чланови Одбора и председник Здравственог савета Србије разменили су мишљења о предлогу да Савет треба да врши само надзор и евалуацију квалитета програма едукације, а да се акредитација програма едукације за здравствене раднике пренесе на Лекарску комору.
Након расправе, Одбор је једногласно утврдио Предлог закључка о редовном годишњем извештају о раду Здравственог савета Србије за 2011.годину и упутио га Народној скупштини на разматрање и одлучивање.
Седници је председавао проф.др Душан Милисављевић, председник Одбора.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 17. мај

Цео календар догађаја