4. март 2014. Петар Петровић, председник Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу, састао се са Елен Кели и Марином Матић, консултантима Светске банке

4. март 2014. Петар Петровић, председник Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу, састао се са Елен Кели и Марином Матић, консултантима Светске банке

Уторак, 4. март 2014.

Сусрет председника Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу са консултантима Светске банке

Петар Петровић, председник Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу, састао се са Елен Кели и Марином Матић, консултантима Светске банке на пројекту функционалне анализе правосуђа, на њихову молбу.


У уводном излагању госпођа Кели и госпођа Mатић изложиле су концепт израде функционалнe анализе правосуђа коју, на захтев Министарства правде и државне управе, припрема група експерата, међу којима и Елен Кели и Марина Матић, као консултанти Светске банке, истакавши да окосницу анализе чини процена ефикасности и квалитета рада судова и јавних тужилаштава, посебно са аспекта грађана и остваривања њихових права пред правосудним органима, као и допринос адвокатуре и приватних извршитеља у том смислу. Ова анализа представљаће један од најзначајнијих елемената у отварању поглавља 23 у процесу преговора са Европском унијом. Нацрт пројекта, започет у децембру 2013, требало би да буде представљен до средине априла 2014. године и да пружи увид у стање правосуђа у Републици Србији.

Петровић је, одговарајући на питања, информисао госпођу Кели о раду и улози Одбора у законодавном процесу, указујући укратко на улогу Одбора у законодавном поступку који је уређен Пословником Народне скупштине. Упознао је присутне експерте и са улогом председника Одбора као члана Високог савета судства, по положају, с обзиром на то да их је посебно интересовало питање реинтеграције у правосудни систем судија и јавних тужилаца, враћених на функцију након одлуке Уставног суда из јуна прошле године, као и оцењивање рада свих судија и тужилаца. Као веома значајне циљеве у реформи правосуђа истакао је потребу предузимања мера које ће допринети решавању предмета у разумном року и ефикасности судских поступака, како би се правда и право на правично суђење учинили доступним свим грађанима и тако вратило поверење у правосуђе. Изражавајући наду да ће се убудуће ићи још бржим корацима у правцу хармонизације правосудних прописа са Европском Унијом, Петровић је истакао да је главни циљ постићи једнаку примену закона за све грађане.
Једно од питања о којима се разговарало био је и начин опредељивања средстава у буџету Републике Србије за рад правосудних органа и одлучивање о њима. На примедбу госпође Кели да се правосудни органи жале да не располажу информацијама о средствима из буџета која ће им бити на располагању, председник Одбора је приметио да сличан проблем имају и други буџетски корисници, с обзиром на то да коришћење планираних средстава зависи, пре свега, од прилива средстава у буџет.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја