14. новембар 2022. Учесници састанка

14. новембар 2022. Учесници састанка

Понедељак, 14. новембар 2022.

Сусрет одбора за спољне послове народних скупштина Србије и Словачке

Председник и чланови Одбора за спољне послове састали су се са председником Одбора за спољне послове Народне скупштине Словачке Марјаном Керијем.


Председник Одбора Борко Стефановић нагласио је да оно што је константна у нашој државној и спољној политици, јесу најближи могући братски односи са Републиком Словачком. Истако је да је зато неопходно додатно интензивирати међупарламентарну сарадњу, али и економску, те упутио поруку словачким инвеститорима да су више него добродошли у Србији.

Стефановић је изразио захвалност на принципијелном ставу Словачке Владе да не подлегне притисцима Европске уније по питању очувања територијалног интегритета Србије. Истако је да српска страна и даље гаји наду да ће сва отворена питања између Београда и Приштине бити решена дијалогом, али да признавање тзв. Косова и њено чланство у Уједињеним нацијама, нису питање о којем може да се расправља.

Тема сасатнка била је и чланство Србије у Евроспкој унији. Стефановић је нагласио да су Србији потребни конкретни датуми и улазак целог Западног Балкана у ЕУ.

„Треба нам нешто конкретно и одмах“, нагласио је Стефановић.

Председник Одбора за спољне послове Народне скупштине Словачке Марјан Кери изразио је зачуђеност због дужине тог процеса и нагласио да Србија, као и цео Западни Балкан имају пуну подршку Словачке на том путу. Он сматра да је ЕУ добар пројекат и да може донети доста бенефита Србији и нагласио да је Словачка спремна да Србији помогне да досегне свој циљ.

Говорећи о Косову и Метохији Кери је истакао да Словачка поштује међународно право, нагласивши да је оно прекршено једностраним проглашењем независности Косова, али и подсетио да се то десило и 1999. године, када је тадашња Савезна Република Југославија бомбардована.

Заменица председника Одбора за спољне послове Марина Рагуш захвалила се на принципијелној подршци Словачке територијалном интегритету Србије и нагласила да Србија то изузетно цени и никада неће заборавити, посебно због чињенице да, као чланица ЕУ и НАТО, због тога трпи велики притисак. Подсетила је на чињеницу да је Србија испунила све тачке Бриселског споразума, што није случај са другом страном, али да и даље очекује наставак преговора између Београда и Приштине.

„Наш циљ је мир, стабилност и политички дијалог“, закључила је Рагуш.

Чланови Одбора и народни посланици који су говорили на састанку, Дубравка Филиповски, Угљеша Марковић, Дуња Симоновић Братић, Наташа Јовановић, Немања Јоксимовић, Никола Радосављевић и Хаџи Милорад Стошић, изразили су захвалност на одлуци Словачке да чврсто брани међународно право и тиме да Србији снажну подршку у процесу решавања питања статуса Јужне српске покрајине. Такође, указали су на опасност која може да проистекне из евентуалног чланства тзв. Косова у Савету Европе. Позвали су на јачање привредне сарадње, кроз повезивање словачких и српских привредника у циљу унапређења спољнотрговинске сарадње.

Тема састанка била је и ратни сукоб између Русије и Украјине, по питању које су сви изрили наду да ће се ускоро десити дијалог којим ће он бити окончан.

У светлу изузетних односа две земље саговорници су се сагласили да словачка национална мањина представља значајан мост који повезује Србију и Словачку, а Кери је изразио наду да ће словачка наивна уметност из Ковачице бити уписана на листи нематеријалног културног наслеђа Србије.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
петак, 2. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја