Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Петак, 30. јануар 2009.
Студијска посета народних посланика Бугарској
У оквиру пројекта намењеног јачању капацитета скупштинских одбора Народне скупштине Републике Србије за смањење сиромаштва, чланови седам одабраних одбора Народне скупштине боравили су у студијској посети Бугарској од 25. до 29. јануара 2009. године.
У оквиру пројекта намењеног јачању капацитета скупштинских одбора Народне скупштине Републике Србије за смањење сиромаштва, чланови седам одабраних одбора Народне скупштине боравили су у студијској посети Бугарској од 25. до 29. јануара 2009. године. Организатор посете био је Београдски фонд за политичку изузетност у сарадњи са канцеларијом УНДП-а.
Делегацију Народне скупштине чинили су чланови Одбора за смањење сиромаштва, Одбора за рад, борачка и социјална питања, Одбора за просвету, Одбора за равноправност полова, Одбора за локалну самоуправу, Одбора за здравље и породицу и Одбора за пољопривреду и народни посланици. Делегацију су предводили председници Одбора за смањење сиромаштва и Одбора за рад борачка и социјална питања, Снежана Стојановић Плавшић и Мехо Омеровић.
Циљ посете био је да се чланови одбора упознају са активностима, мерама и конкретним решењима спроведеним у Бугарској на смањењу сиромаштва.
Народни посланици и чланови одбора сусрели су се кључним државним актерима, замеником министра за рад и социјалну политику, Јасеном Јаневом, као и представницима других стручних служби и директората у оквиру истог министарства, представницима Народне скуштине Републике Бугарске, представницима невладиних организација и председником Економског и социјалног савета Бугарске. Чланови делегације директно су се упознали и са примерима добре праксе на локалном нивоу у региону Велико Трново.
Упознавајући се са искуствима борбе против сиромаштва у регионалном контексту учесници су могли да уоче примере добре праксе као и могуће начине за превазилажење заједничких изазова на путу ка Европској унији.
У дискусији са представницима различитих институција које се баве питањем сиромаштва, делегацији Народне скупштине пренесена су знања и вештине бугарске праксе која се односи на повећање запослености, социјални дијалог, друштвену укљученост и проблеме посебно осетљивих група становништва, развој образовања као и заштиту животне средине.