Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

Четвртак, 7. мај 2009.
Студијска посета Републици Словенији
Народни посланици, представници седам скупштинских одбора, од 3. до 7. маја боравили су у студијској посети Републици Словенији, у оквиру Пројекта јачања капацитета скупштинских одбора за смањење сиромаштва у Србији, који спроводи Београдски фонд за политичку изузетност у сарадњи са УНДП и уз финансијску подршку Европске комисије.
Народни посланици, представници седам скупштинских одбора, од 3. до 7. маја боравили су у студијској посети Републици Словенији, у оквиру Пројекта јачања капацитета скупштинских одбора за смањење сиромаштва у Србији, који спроводи Београдски фонд за политичку изузетност у сарадњи са УНДП и уз финансијску подршку Европске комисије.
Током свог боравка у Љубљани народни посланици су се срели са представницима Министартсва рада, породице и социјалне политике, скупштинских одбора за рад, породицу, социјална питања и инвалиде; за жалбе, људска права и једнаке могућности; за културу, образовање и спорт, локалне самоуправе и НВО.
У Мурској Соботи народни посланици су посетили Савез Рома и ромско насеље, као и Општину Мурска Собота. Делегацију из Србије је примио и Предраг Филипов, амбасадор Републике Србије у Словенији.
Ова студијска посета је била прилика, да се представници Народне скупштине на лицу места упознају са економском ситуацијом и мерама Владе Р. Словеније за превазилажење економске кризе, укључујући успешне преговоре за одлагање враћања кредита угрожених група грађана; принципом решавања проблема технолошких вишкова кроз плаћање радника од стране државе и финансирањe њихове доквалификације и преквалификације до опоравка предузећа, механизмима коришћења европских структурних фондова и искоришћености тих средстава у пуном обиму (скоро 100%), различитим и добро повезаним пружаоцима услуга социјалне заштите; мрежом установа за укључивање ОСИ на тржиште рада – укључујући и цивилни и приватни сектор, који активно сарађују са државом, при чему се у Центрима за социјални рад истиче неопходност централизованог система прикупљања података о корисницима услуга социјалне заштите, пружања услуга у вези са социјалним давањима на једном месту, као и делимичног дискреционог права у одлучивању у вези са давањима, као и са положајем уставом признатих националних мањина (Италијана, Мађара и Рома) и неповољним статусом других мањина са територија бивше СФРЈ, укључујући и српску мањинску заједницу, као и проблемом „избрисаних“ грађана.
Такође, домаћини су упознали госте са положајем Рома у Словенији, који је између осталог, регулисан и Законом о Ромима, успешном сарадњом цивилног друштва са Парламентом у обликовању нових политика, кроз комуникацију цивилног сектора са одборима приликом разматрања предлога закона и учешће на јавним слушањима, функционисањем механизама за побољшање положаја жена и борбом против насиља над женама, између осталог кроз развијену мрежу материнских домова, сигурних кућа, разне програме усмерене како на жртве насиља, тако и на насилнике, а који користе и бивше насилнике као предаваче; акцијом "Бела заклетва", коју полажу матуранти, чиме се код ове популације подиже свест о борби против насиља над женама, сарадњом Парламента са Канцеларијом Омбудсмана у Словенији, која укључује активно учешће Омбудсмана на седницама одговарајућих одбора ради давања мишљења на законске предлоге и активно разматрање препорука Омбудсмана из годишњих извештаја, као и учешћем жена на политичкој сцени Словеније и потешкоћама на које жене тим поводом наилазе и промоцијом волонтерског рада и његовим значајем за угрожене групе и друштво у целини.
У овој посети, која је организована у сарадњи са Мировним институтом из Љубљане, укупно је учествовало 15 народних посланика и 4 представника Службе Народне скупштине.