Понедељак, 23. мај 2011.

Сто двадесет друга седница Законодавног одбора

На седници одржаној 23. маја, чланови Законодавног одбора разменили су мишљења са представницима Канцеларије за демократске институције и људска права ОЕБС-а о пројекту „Свеобухватна процена система за израду закона“.


Председник Одбора,  Влатко Ратковић, подсетио је да је у фебруару 2010. године у Народној скупштини представљена прелиминарна процена законодавног система у Републици Србији, припремљена на предлог Мисије  ОЕБС-а  у Србији. У марту ове године, Законодавни одбор се, уз подршку председнице Народне скупштине, обратио Мисији ОЕБСа, са предлогом да Канцеларија за демократске институције и људска права ОЕБС-а, у сарадњи са Народном скупштином, изради свеобухватну   процену законодавног система Републике  Србије и помогне у припреми мапе законодавне реформе. Циљ овог пројекта је повећање ефикасности и делотворности законодавног процеса у Србији, рекао је Влатковић.

Представници Канцеларије за демократске институције и људска права ОЕБС-а, у којој су били Марта Ахлер, Јевгенија Аветисова, Џон Бејтс, Лузиус Мадер и Оливер Николић интересовали су се за рад  Законодавног одбора и  неке појединости у  законодавном поступку, а пре свега,  за односе Народне скупштине и Владе у предлагању и доношењу закона. Истакли су да ће у јуну поднети извештај о свеобухватној процени, као и да ће се затим приступити изради препорука за спровођење реформе у изради правних прописа.

Председник Одбора Влатко Ратковић упознао је госте са свим фазама у доношењу закона и истакао важну улогу матичног Законодавног одбора у креирању и доношењу закона, а посебно у доношењу Јединствених методолошких правила за израду закона. Нагласио је да је у овом сазиву Народна скупштина усвојила око 600 закона, од којих је највећи број (око 95 одсто) предложила Влада. Говорио је и о сарадњи Народне скупштине са Уставним судом.

Члан Одбора Срђан Миковић указао је на важну улогу Законодавног одбора приликом доношења Закона о Народној скупштини, Пословника и  Јединствених методолошких правила за израду прописа и стварању услова услова за укључивање већег броја посланика у законодавни процес.

 


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја