Среда, 13. новембар 2024.
На заседању Поткомитета за спољне послове Парламентарне скупштине Савета Европе у оквиру рада Политичког комитета, који се одржао у седишту Уједињених нација у Њујорку, српска делегација активно је указала на питање заштите права српске популације на Косову и Метохији, те критиковала међународну заједницу због недостатка одговора на сталне безбедносне претње и дискриминацију.
На тродневном заседању поткомитета од 11. до 13. новембра одржани су бројни састанци, међу којима најзначајнији са са Жан-Пјером Лакроом, подсекретаром за мировне мисије УН, као и Мирославом Јенчом, помоћником генералног секретара за Европу, Централну Азију и Америку.
Шеф српске делегације, Биљана Пантић Пиља, је приликом састанка са Жан Пјером Лакроом указала на константни терор који српско становништво трпи на Косову и Метохији. Она је истакла да су од доласка Аљбина Куртија на власт забележени бројни етнички мотивисани напади на Србе, који су порасли на преко 600 инцидената, за које починиоци готово никада нису одговарали.
Пантић Пиља је поставила питање шта Срби на Косову и Метохији могу очекивати у будућности, наглашавајући да није остварен никакав напредак у погледу заштите елементарних људских права за српско становништво.
На састанку са Мирославом Јанчом, једна од тема била је ситуација у јужној српској покрајини. Члан српске делегације Александар Мирковић, изразио је дубоку забринутост због све израженијег терора над Србима на Косову и Метохији, који спроводи Курти, упућујући критику на рачун Европске уније због неадекватне реакције. Он је изразио интересовање коме српски народ на КиМ може веровати, имајући у виду да се на формирање Заједнице српских општина чека више од једанаест година.
Чланови делегације указали су на значај поштовања међународног права. Истакли су да је недопустиво било какво кршење међународних норми и да Србија очекује од међународне заједнице да реагује на најгрубља кршења права која се дешавају у случајевима који се тичу Србије.
Ово заседање послужило је као прилика да српска делегација још једном подсети светску јавност на изазове са којима се суочавају Срби на Косову и Метохији и потребу за хитном и праведном интервенцијом ради заштите њихових права и безбедности.