Уторак, 17. март 2009.

Седма седница Одбора за одбрану и безбедност

Одбор за одбрану и безбедност је на седници одржаној 17. марта, којој је председавао председник Одбора Драган Тодоровић, разматрао Извештај о раду Безбедносно-информативне агенције за период јануар-децембар 2008. године и Извештај о стању безбедности у Републици Србији.



Одбор за одбрану и безбедност је на седници одржаној 17. марта, којој је председавао председник Одбора Драган Тодоровић, разматрао Извештај о раду Безбедносно-информативне агенције за период јануар-децембар 2008. године и Извештај о стању безбедности у Републици Србији.

Члановима Одбора извештаје је представио директор БИА Саша Вукадиновић, који је у свом обраћању истакао да је стање безбедности у Републици Србији стабилно. Он је навео да је највећа претња безбедности противправно проглашење незавнисности Косова и Метохије, као и да у другим деловима Србије постоје ризици за дестабилизацију. На југу Србије се јавља екстремизам, а у појединим регионима постоје групе које делују са позиције верског и идеолошког радикализма. Он је оценио да би тензије на северу Косова и Метохије и покушај њиховог стављања под контролу Приштине могао да доведе до акција терористичких група и дестабилизације укупних прилика. БИА је у протеклој години, поступајући по Закону о сарадњи са хашким трибуналом, била ангажована на лоцирању и хапшењу Стојана Жупљанина и Радована Караџића.

У 2009. години приоритети БИА биће лоцирање и хапшење Ратка Младића и Горана Хаџића, супротстављање сепаратизму и тероризму, супротстављање деловању верског фактора и радикализма, супротствљање општем екстремизму, спречавање деловања страног фактора и борба против међународног организованог криминала. Такође, један од приоритета биће сузбијање уласка нелегалног новца у легалне токове у Србији и борба против трговине људима.

У дужој расправи, у којој је директор БИА одговарао на питања народних посланика, истакнуте су теме стања на Косову и Метохији након доласка Мисије ЕУЛЕКС, трговине људима, трговине органима на Косову и Метохији, интересовањима страних обавештајних служби, истраге о уништавању досијеа након 5.октобра 2000. године, односима БИА и обавештајих служби других држава, документацији о злочинима ОВК на простору Косова и Метохије. Чланови Одбора имали су замерке на терминологију која се користи при изради оваквих извештаја, а разговарало се и о коришћењу свих законских могућности које Одбор има за надзор над службама безбедности, као и о могућности затварања седница Одбора за јавност при подношењу оваквих извештаја.

Након расправе Одбор је већином гласова прихватио Извештај о раду Безбедносно-информативне агенције за период јануар-децембар 2008. године и Извештај о стању безбедности у Републици Србији.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
уторак, 30. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја