Среда, 24. јун 2009.

Свечана седница 16. годишње Генералне скупштине Инерпарламентарне скупштине православља

У Дому Народне скупштине данас је свечаном седницом отворена 16. годишња Генерална скупштина Интерпарламентарне скупштине православља, која се одржава у Београду од 24. до 28. јуна 2009. године, a чији је домаћин Народна скупштина Републике Србије.



У Дому Народне скупштине данас је свечаном седницом отворена 16. годишња Генерална скупштина Интерпарламентарне скупштине православља, која се одржава у Београду од 24. до 28. јуна 2009. године, a чији је домаћин Народна скупштина Републике Србије.

Присутним члановима делегација, народним посланицима и представницима православне цркве обратио се председник ИПСП и члан државне Думе Руске Федерације Сергеј Попов, који је нагласио да је овај скуп прилика да се чује глас православља и глас свих хришћана. Попов је најавио да ће Генерална скупштина разматрати одговор на светску економску кризу са хришћанске тачке гледишта, као и да ће размотрити положај православног становништва на Косову и Метохији, истичући да је предстојеће обележавање 620. годишњице Косовске битке, 28. јуна, прилика да се пружи подршка и понови православни став према положају Косова и Метохије.

У својству домаћина скупа, председница Народне скупштине Републике Србије проф. др Славица Ђукућ-Дејановић обратила се присутнима, изразивши уверење да ће рад ове Скупштине бити прилика за плодну размену искустава и продубљивања сарадње парламената чланица. Председница је истакла да је трагедија то што неки људи осећају само своју потребу за слободом, што се најбоље види на Косову и Метохији где је човек понизио самог себе мржњом према другом и другачијем. ''Ми сматрамо да православни оптимизам може бити добра шанса за разрешење проблема, као и истрајност, стрпљивост и непоколебљивост српског народа и свих грађана Србије. То би требало да буде подстицај и за светску заједницу да покрене нове и боље могућности, којих наравно увек има и на Косову и Метохији. Наша духовност, савременим језиком речено, негује толеранцију, дијалог и компромисе, тако потребне парламентарној и животној пракси'', закључила је Ђукић-Дејановић.

У наставку свечане седнице, епископ бачки Иринеј прочитао је поруку васељенског патријарха Вартоломеја и пренео је благослове српског патријарха Павла и његовог заменика митрополита црногорско-приморског Амфилохија. У поруци патријарха московског и целе Русије Кирила истикнуто је да су мир и стабилност у свету нарушени због односа према Косову и Метохији, чије страдање постаје озбиљна претња за читаво човечанство.

На свечаном отварању прочитане су и поруке председника државне Думе Федералне скупштине Руске Федерације Бориса Гризлова и председника Парламента Грчке Димитриса Сиоуфаса. Учесницима скупа обратили су се и генерални секретари ИПСП Алексеј Павлидас и Интерпарламентарне скупштине савета заједнице независних држава Михаил Кротов, који су истакли да је циљ овог скупа да се учини разумљивим став православља према питањима од светског значаја.

Радни део заседања Интерпарламентарне скупштине православља, одржан је 25. и 26. јуна 2009. године у Палати Србије. Главна тема рада овогодишње 16. Генералне скупштине је ''Светска економска криза и њен утицај на социјалну, духовну и културну европску традицију - улога православља''. Скупштина је разматарала и изазове са којима се суочава православно становништво на Косову и Метохији, о чему је усвојена РЕЗОЛУЦИЈА.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
недеља, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја